Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Ηρακλή με 87-44 στο Ιβανώφειο!

Για ακόμα μία φορά ο Παναθηναϊκός δεν κουράστηκε να νικήσει τον αντίπαλο του στο ελληνικό πρωτάθλημα, με τον άτυχο Ηρακλή να είναι αυτός που πλήρωσε το μάρμαρο αυτή τη φορά. Στο Ιβανώφειο οι πράσινοι διέλυσαν τους γηπεδούχους με 87-44 και πιστοποίησαν την εξαιρετική τους αγωνιστική
κατάσταση. Αξίζει να σημειωθεί πως το τριφύλλι δεν έχει κερδίσει σε ματς για την Α1 με μικρότερη διαφορά από τους 19 πόντους, ενώ ο μέσος όρος πόντων που τον χωρίζουν με την εκάστοτε ομάδα που αντιμετωπίζει είναι 32,4 πόντοι. Επίσης ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη που έχει πετύχει ποτέ το Παναθηναϊκός απέναντι στον Ηρακλή. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν πήγε άσχημα για τον Ηρακλή, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Γηραιός είχε καταφέρει αρχικά να βρει τις απαντήσεις στην καλή επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα ακόμα και όταν έμεινε πίσω με 11-18 δια χειρός Αντώνη Φώτση, να παραμείνει κοντά στο σκορ. Το γεγονός παρόλα αυτά ότι είχε μόλις 4/11 βολές του στοίχησε, με την 1η περίοδο να λήγει υπέρ