Η Ζαλγκίρις νίκησε με 85-84 τη Φενέρμπαχτσε και στον Ολυμπιακό τρίβουν τα χέρια τους

Ενα δώρο στον εαυτό της, αλλά και ένα στον Ολυμπιακό έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που νίκησε με 85-84 την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην παράταση. Ετσι άνοιξε το δρόμο στους ερυθρόλευκους για την πρώτη θέση και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Ζαλγκίρις Κάουνας εκμεταλλευόμενη την έδρα της και την καυτή για ακόμα μία φορά ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί της, μπήκε καλύτερα στο ματς και απέδειξε πως είχε δίκιο ο
Σαρούνας Γιασικέβιτσιους όταν έκανε λόγο για ένα πραγματικά δύσκολο παιχνίδι στο Κάουνας (15-11, 10’).Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ πήρε τα πάνω της. Δέχτηκε και πάλι 15 πόντους, αλλά αυτή τη φορά έβαλε 20 και με κορυφαίο τον Ονάν (7 πόντοι) πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (31-30). Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν ήταν αρκετή όμως για την απόλυτη κυριαρχία τους.Η Ζάλγκιρις ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική κόντραρε στα ίσια τη Φενέρ μέχρι τέλους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όπου οι τούρκοι έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι,