Η Τουρκία συνέτριψε με 95-68 και πέρασε στους 4 του Μουντομπάσκετ

00:05 9/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Η Τουρκία αν και οικοδέσποινα δεν είναι ιδιαίτερα φιλόξενη με τις αντίπαλες ομάδες. Η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία νίκησε τη Σλοβενία με 95-68 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη σκληροτράχηλη Σερβία, η οποία απέκλεισε με μεγάλο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς την Ισπανία.

Η αρχή του αγώνα θύμισε κάτι από το Αργεντινή-Βραζιλία, ωστόσο στη συνέχεια η εικόνα του δεν είχε καμία

σχέση. Από τη στιγμή που οι τούρκοι ξέφυγαν με τον με 27-14, δεν κοίταξαν πίσω και με 8/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο εξασφάλισαν μία πολύ μεγάλη και σημαντική διαφορά (41-21).

Στην επανάληψη οι σλοβένοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και όχι μόνο δεν βελτιώνονταν στην επίθεση, αλλά παρέμεναν εξίσου ευάλωτοι και περισσότερο στην άμυνα. Με άμυνα όμως ελβετικό τυρί και επίθεση επιπέδου εφηβικής ομάδας προκοπή δεν γίνεται. Οι τούρκοι αύξαναν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο + 28