Η Ρόμα κέρδισε την Λάτσιο με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Η Ρόμα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Ρώμης για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ιταλίας. Οι ρωμαίοι επικράτησαν με 2-1 της... μισητής συμπολίτισσας, Λάτσιο, και έγιναν η 7η ομάδα που προκρίνεται στα προημιτελικά του Coppa Italia. Χωρίς γκολ και ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο Ολίμπικο με τις δύο ομάδες να παίζουν περισσότερο αμυντικό ποδόσφαιρο και να μην δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες, αν και
η Λάτσιο είχε την κατοχή της μπάλας.Στον αντίποδα, ο ρυθμός ανέβηκε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι ρωμαίοι ήταν μάλιστα αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα πρώτοι στο 53ο λεπτό με τον Μποριέλο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Από το ίδιο σημείο προήλθε και το γκολ της Λάτσιο, τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Ερνάνες να νικάει τον Ζούλιο Σέρχιο και να κάνει το 1-1.Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν όμως με σταυρωμένα χέρια και στο 77ο λεπτό ο Σιμπλίσιο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα βάζοντας και πάλι την Ρόμα μπροστά στο σκορ.Οι λατσιάλι κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης στ