Η Ρεάλ επικράτησε με 2-0 της Ατλέτικο στο ντέρμπι της Μαδρίτης και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας, επικρατώντας της συμπολίτισσάς της Ατλέτικο με 2-0 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, νίκη που τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Βασίλισσα ήταν καταιγιστική στο πρώτο 20λεπτο στο οποίο πήρε και προβάδισμα 2 τερμάτων, αποτέλεσμα που κράτησε μέχρι τέλους, παρά τις κάποιες καλές στιγμές που είχε και η αντίπαλος του Αρη στη φάση των ομίλων του Europa League, με αποκορύφωμα το
δοκάρι του Φορλάν στο 60`. 2-0... με το καλημέραΗ Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να δείξει από νωρίς... ποιός είναι το αφεντικό της πόλης, με τους παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο να δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του Ντε Χέα. Ο Κεντίρα κατάφερε τελικά να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων έπειτα από πάσα του Ντι Μαρία στο 7`, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Στο 13ο λεπτό, όμως, ο Ιγκουαΐν βρήκε τον Ντι Μαρία κι ο τελευταίος τροφοδότησε τον Ρικάρντο Καρβάλιο που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ντε Χέα στο τετ α τετ για το 1-0.Οι μερένχες συνέχισαν ν