Με 3-1 επιβλήθηκε της Χετάφε η Μπαρτσελόνα και πέρασε στην 1η θέση

Στην κορυφή της Primera Division σκαρφάλωσε η Μπαρτσελόνα, που επιβλήθηκε με 3-1 της Χετάφε στο Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ και έφτασε τους 25 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Πλέον η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Champions League
περιμένει το αποτέλεσμα από το ντέρμπι της πρωτεύουσας για να δει αν θα μείνει στην θέση. Οι καταλανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους στο πρώτο μέρος, περιορίζοντας τη Χετάφε στα αμυντικά της καθήκοντα. Στο 22ο λεπτό ο Αλβες τροφοδότησε τον Βίγια, που πάσαρε στον Μέσι και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει και πανηγύρισε και δεύτερο γκολ στο 33` με τον Μέσι να δημιουργεί και τον Βίγια να εκτελεί.Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη τους στο 64ο λεπτό, με τον Πέδρο να κάνει το 3-0 και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.Η Χετάφε κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της μετά το 70`. Στο σημείο εκείνο