Η πρώτη κούπα στην Γιούβε (vid.)

Ο κανονικός αγώνες έληξε ισόπαλος 2-2, με τους παρτενοπέι όμως να τελειώνουν το 90λεπτο με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Πάντεφ, με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο 85', για εξύβριση στον επόπτη και ο Ζουνίγκα στις καθυστερήσεις, για αντιαθλητικό χτύπημα στον Τζιοβίνκο.Τους δύο παίκτες της Νάπολι ακολούθησε στα αποδυτήρια και ο προπονητής της ομάδας, Βάλτερ Ματσάρι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Ματσολένι γι' αυτές τις αποφάσεις.Η Νάπολι προηγήθηκε δύο φορές στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με τον Καβάνι στο 27' και τον Πάντεφ στο 41', ωστόσο οι μπιανκονέρι ισοφάρισαν ισάριθμες φορές,
με τους Ασαμόα στο 37' και Βιντάλ στο 72', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.Στην παράταση, η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πήρε το προβάδισμα με 3-2 στο 97', με αυτογκόλ του Μάτζιο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 101', ο Βούτσινιτς... τελείωσε την αναμέτρηση, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 για τους πρωταθλητές Ιταλίας.Να σημειωθεί ότι σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις αποφάσεις της διαιτησίας, κανείς από τη Νάπολι δεν πήγε να παραλάβει μετάλλιο μετά το τέλος του ματς, ενώ επιβλήθηκε και απαγόρευση δηλώσεων στους παίκτες από την πλευρά της διοίκησης της ομάδας.Γιουβέντους (Μάσιμο Καρέρα): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Λούσιο, Μπονούτσι, Ασαμόα, Βιντάλ, Πίρλο, Μαρκίσιο, Λιχστάινερ (89' Παντοϊν), Μάτρι (46' Βούτσινιτς), Τζιοβίνκο (116' Τζιακερίνι).Νάπολι (Βάλτερ Ματσάρι): Ντε Σάνκτις, Καμπανιάρο, Καναβάρο (62' Φερνάντεζ), Μπρίτος, Μάτζιο, Μπεχράμι, Ινλέρ (106' Ντοσένα), Χάμσικ (67' Γκαργκάνο), Ζούνιγκα, Πάντεφ, Καβάνι.