Η Μάλαγα επικράτησε με 3-1 της Αλμερία στο ντέρμπι των ουραγών

00:28 1/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η Μάλαγα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των ουραγών της Primera Division. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πέτυχε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1 της Αλμερία και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, πανηγυρίζοντας το τρίποντο που της επιτρέπει να ελπίζει στην παραμονή. Η Αλμερία άνοιξε από νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό με τον Φεγκούλι, ενώ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκεια του
πρώτου ημιχρόνου.Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά και κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Μαρέσκα, στο 52` ισοφάρισε σε 1-1 και στο 78` ο Ροντόν έβαλε την Μάλαγα μπροστά στο σκορ με 2-1. Είχε προηγηθεί η αποβολή του Ουγιόα δύο λεπτά νωρίτερα για μαρκάρισμα στον Ελιζέου.Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έμειναν και με εννέα παίκτες στο 88` με τον Λούνα να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να ακολουθεί τον Ουγιόα στα αποδυτήρια.Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χουάνμι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Αναλυτικά τ