Η Μίλαν πήρε το ντέρμπι κορυφής, 3-0 τη Νάπολι στο Σαν Σίρο

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στέλνοντας παράλληλα μήνυμα στους διώκτες της έκανε η Μίλαν, καθώς επικράτησε με 3-0 της Νάπολι στο ντέρμπι κορυφής στο Σαν Σίρο και αύξησε στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από τη 2η Ιντερ. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους ροσονέρι να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά. Η καλύτερη στιγμή τους ήταν στο 33ο λεπτό, όταν ο Αρόνικα έδιωξε με το πόδι το σουτ του
Φαν Μπόμελ, ενώ στο 40` ο Πάτο δεν κατάφερε να κάνει το 1-0 έπειτα από απόκρουση του Ντε Σάνκτις.Στην επανάληψη οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη που θα τους εδραίωνε στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά ασφαλείας και στο 49ο λεπτό το κατάφερε, έστω και μέσω διαμαρτυριών. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ, αλλά ο διαιτητής άφησε τη φάση να συνεχιστεί και καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Αρόνικα.Ο Ιμπραΐμοβιτς έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και δεν αστόχησε, κάνοντας το