Η Λιθουανία νίκησε 84-75 τη Γερμανία σε ένα συναρπαστικό ματς και προκρίθηκε στους 8

Η Λιθουανία πήρε την πρόκριση στους 8 του Ευρωμπάσκετ, καθώς νίκησε με 84-75 τη Γερμανία στο τελευταίο ματς της Β` φάσης για τον 5ο όμιλο, αλλά ένα μεγάλο χειροκρότημα αξίζει και στα πάντσερ. Αν και είχαν το Νοβίτσκι σε κακή μέρα οι γερμανοί πάλεψαν μέχρι τέλους απέναντι στους οικοδεσπότες, που γλίτωσαν το... κάζο, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση των Γιασικεβίτσιους
και Βαλαντσιούνας στα τελευταία λεπτά. Oι λιθουανοί φίλαθλοι γέμισαν για ένα ακόμη παιχνίδι τη Vilnius Arena, αλλά οι γερμανοί που έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για πρόκριση στην επόμενη φάση αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι. Αν και η λιθουανική άμυνα κατάφερε να περιορίσει τον Ντιρκ Νοβίτσκι, τα πάντσερ έμειναν κοντά στο σκορ έπειτα από 10 λεπτά αγώνα (21-17, 10`).Στο 15` η Λιθουανία κατάφερε να ανοίξει κάπως τη διαφορά (31-24), αλλά οι γερμανοί απέδειξαν πως είχαν κι άλλες αντοχές. Ο Κέιμαν ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση της Γερμανίας που κατάφερε να μείνει μέσα στο ματς και να μην αφήσει τους λιθουανούς να ξεφύγουν (37-33, 20`).Ανάλογη ήταν η εξέλιξη του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, με τους λιθουανούς να έχουν το πάνω χέρι, αλλά να μην μπορούν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας και τους γερμανούς να ακολουθούν κατά πόδας (58-52, 30`).Στη Γερμανία, όμως, δεν αρκούσε απλά μία νίκη, ήθελε νίκη με 11 πόντους διαφορά για να μπει στην οκτάδα. Το έργο τους ήταν ασφαλώς πολύ δύσκολο, αλλά δεν το έβαλαν κάτω, κυνήγησαν το... θαύμα, παρότι ο Νοβίτσκι ήταν σε κακή μέρα.Εξι λεπτά πριν από το φινάλε, λοιπόν, τα πάντσερ ισοφάρισαν σε 62-62 με τον εξαιρετικό Κέιμαν και το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά. Ο σέντερ των Κλίπερς στη συνέχεια έβαλε και μπροστά τους γερμανούς με 64-63, αλλά σε αυτό το κρίσιμο σημείο η μπάλα πήγε στα χέρια του πολύπειρου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος με ένα καλάθι και μία υπέροχη ασίστ, έφερε τους λιθουανούς και πάλι στη θέση του οδηγού (67-64).Ο Σάρας ήταν ο κορυφαίος της Λιθουανίας μαζί με τον Βαλαντσιούνας, την ώρα που ο Ντιρκ Νοβίτσκι παρέμενε άστοχος και ο στόχος του +11 ήταν δύσκολο να επιτευχθεί. Παρόλα αυτά, οι γερμανοί πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, πραγματοποιώντας μία παλικαρίσια εμφάνιση.Τη νίκη και την πρόκριση πήραν τελικά οι λιθουανοί, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κάνει μία μεγάλη εμφάνιση και να υπογράφει  τη νίκη με 84-75.