Μιά μέρα πριν την συνέντευξη Τύπου του Βγενόπουλου, ο Παναθηναϊκός νίκησε παίζοντας καλό ποδόσφαιρο με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός με κορυφαίους τους Λέτο, Κλέιτον επικράτησε εύκολα με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα προσφέροντας πλούσιο θέαμα (3 γκολ, 3 δοκάρια και πολλές ευκαιρίες) στους 20.000 οπαδούς του που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Οι πράσινοι μια μέρα πριν την συνέντευξη Τύπου
του απόντα, πάντως από το ΟΑΚΑ, Ανδρέα Βγενόπουλου, έκαναν το "2 στα 2" στο πρωτάθλημα και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στην αυριανή (12/9, 13:00GR) τοποθέτηση του μεγαλομετόχου του Τριφυλλιού, όπου θα ανοίξει τα χαρτιά του για το μέλλον της ομάδας. Πως παρατάχθηκαν οι ομάδεςΜε τρία νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο ματς με την Κέρκυρα παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ζεσουάλδο Φερέιρα. Στην θέση του Βιτόλο ξεκίνησε ο Κατσουράνης, ο Λέτο έπαιξε από την αρχή αντί του Καραγκούνη, ενώ την τελευταία στιγμή, ο Σαριέγκι πήρε τη θέση του Καντέ που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα. Ετσι, οι πράσινοι ξεκίνησαν με τους Κοτσόλη, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι και Ιωαννίδη στην άμυνα, τον Κατσουράνη κόφτη, τους Ζεκά και Κλέιτον εσωτερικούς χαφ, με τον Λέτο δεξιά, τον Κουίνσι αριστερά και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης. Ο ΠΑΣ από την πλευρά του παρατάχθηκε με σφιχτό κέντρο (4-5-1) και μοναδικό προωθημένο τον Μπακαγιόκο.Ορμητικό ξεκίνημα και... κοιλιά στη συνέχειαΟρμητικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, καθώς στο 4ο λεπτό είχε σουτ του Ζεκά στο αριστερό δοκάρι του Φεγκρούς (βρήκε λίγο την μπάλα) και τρία λεπτά αργότερα (7') άνοιξε το σκορ με τακουνάκι (!) του Σαριέγκι, ύστερα από κόρνερ του Λέτο και κακή αντίδραση συνολικά της άμυνας του ΠΑΣ. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους πράσινους που έκαναν... κοιλιά στο παιχνίδι, με τον ΠΑΣ να κυκλοφορεί την μπάλα καλύτερα και να φτάνει εύκολα μέχρι την περιοχή του Κοτσόλη, δημιουργώντας κάποιες καλές στιγμές κυρίως με τον Μπακαγιόκο (13') και τον Μπεσέρα (9', 34').Αλλαγές εσωτερικές και... αναγκαστικέςΟ Φερέιρα μετά το πρώτο 20λεπτο άλλαξε τους Λέτο-Κουίνσι πλευρές, φέρνοντας τον Αργεντίνο αριστερά και τον Γκανέζο δεξιά, ενώ ο Ντεμόλ αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αλλαγή στο αριστερό του άκρο, καθώς τραυματίστηκε ο Λίλα και στη θέση του πέρασε ο Μιχαήλ.Πήγε με... 2-0 στα αποδυτήριαΚι ενώ όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε στο ημίχρονο με το σκορ που διαμορφώθηκε από το γκολ του Σαριέγκι, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου 45λέπτου, ο Κλέιτον με ωραία προσπάθεια έβγαλε κάθετη πάσα στον Τοτσέ, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά κάτω από τα πόδια τον Φεγκρούς και έγραψε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, που δεν ήταν καλός, αλλά παρουσιάστηκε ουσιαστικός.Ανέβασε στροφές στην επανάληψηΟ Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε ακόμα πιο επιθετικός προσφέροντας πολλές καλές στιγμές στους οπαδούς του. Στο 50' και στο 55' ο Τοτσέ και ο Λέτο απέτυχαν να σκοράρουν, την ώρα που ο Φεγκρούς τραυματίστηκε και αντικαταστήθηκε στο 60' από τον Κηπουρό. Εξι λεπτά αργότερα, ο Κλέιτον με εκπληκτική ενέργεια, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπουζίντ, μπήκε στη