Η Ιταλία ηττήθηκε με 0-1 από την Ακτή Ελεφαντοστού σε φιλική αναμέτρηση

Με ήττα συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Τσέζαρε Πραντέλι στον πάγκο της εθνικής Ιταλίας, η οποία έχασε από την Ακτή Ελεφαντοστού με 0-1 σε φιλικό που διεξήχθη την Τρίτη (10/08) στο γήπεδο της Γουέστ Χαμ, Απτον Παρκ.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν ελάχιστες ευκαιρίες. Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε και οι ιταλοί βρέθηκαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ στο 47`, αλλά το σουτ του Μότα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι ιβοριανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 54ο λεπτό οι Ντούμπια και Ντεμέλ

συνδυάστηκαν ωραία και ο πρώτος τροφοδότησε τον Κόλο Τουρέ, που έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 1-0.

Ο Πραντέλι προσπάθησε να φρεσκάρει το σχήμα του, πραγματοποιώντας αρκετές αλλαγές αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τους ατζούρι ήταν στο 73`, όταν η κεφαλιά του Κουαλιαρέλα κατέληξε άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90` και το 1-0 ήταν το τελικό αποτ