Η Ισπανία νίκησε εύκολα με 84-59 τη Σερβία

17:32 9/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τους αδερφούς Γκασόλ σε μεγάλη μέρα η Ισπανία δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Σερβίας και να κάνει το 2 στα 2 στη Β` φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ. με το εντυπωσιακό 84-59. Οι σέρβοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους φούριας ρόχας και θα παίξουν στο ματς με την Τουρκία την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση. Από την πρώτη περίοδο οι ισπανοί έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη και μπήκαν στη θέση του οδηγού με 23-14.Στη δεύτερη περίοδο οι σέρβοι βελτίωσαν την
άμυνά τους, ωστόσο, οι ισπανοί είχαν σε καλή μέρα τους αδερφούς Γκασόλ και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (43-32, 20`).Η τρίτη περίοδος ήταν ουσιαστικά... καταδικαστική για τη Σερβία, καθώς οι ισπανοί πάτησαν το γκάζι και με τους Γκασόλ να είναι ανίκητοι κοντά στο καλάθι, έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 28 πόντους! Με επί μέρους σκορ 27-17 στην τρίτη περίοδο η Ισπανία πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασε σε μία εύκολη νίκη.Οι σέρβοι, βέβαια, δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν για να διασώσουν ό,τι μπορούσαν. Μείωσαν σε  54-70, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ως εκεί...Η Ισπανία αντιμετώπισε με σοβαρότητα το υπόλοιπο του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 84-59.Ο Πάου Γκασόλ ήταν ο πρώτος σκόρερ των φούριας ρόχας με 26 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο αδερφός του, Μαρκ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.