Η γιορτή έγινε κηδεία!

Η γιορτή για τα 500 παιχνίδια στην Λεωφόρο εξελίχθηκε σε... κηδεία για τον Παναθηναϊκό που γνώρισε την ήττα με 1-2 από τον Πανθρακικό! Οι πράσινοι πλήρωσαν για άλλη μια φορά τα τραγικά λάθη του Καπίνο και των αμυντικών τους, με τους Θρακιώτες να πετυχαίνουν δύο γκολ και να έχουν κι ένα δοκάρι! Το Τριφύλλι είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Φιγκερόα, που με την είσοδό του έδωσε ώθηση στην ομάδα. Δικαίως φωνάζει ο ΠΑΟ
για ένα πέναλτι που έδωσε αρχικά ο Κουκουλάκης, αλλά στη συνέχεια το πήρε πίσω. Πρώτη ήττα στην Λεωφόρο μετά από 11 χρόνια (2002, 0-1 από Προοδευτική) για τον Παναθηναϊκό.Με 4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Αναστασίου. Ο Καπίνο ήταν στα γκολπόστ με τους Μαρινάκη, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλο, Νάνο στην άμυνα, τους Μέντες, Ζέκα, Πράνιτς στην μεσαία γραμμή και τους Ατζαγκούν, Κλωναρίδη, Μπεργκ στην επίθεση.Ο Πανθρακικός αιφνιδίασε τους πράσινους αφού στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ τους άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 18', ο Ντιόγκο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ζεκίνια προλαβαίνει τον Τριανταφυλλόπουλο και με διαγώνια κεφαλιά νικάει τον Καπίνο κάνοντας το 0-1 και παγώνοντας την Λεωφόρο.Ο Μπεργκ στο 20ό λεπτό πήγε να πετύχει εκπληκτικό γκολ, αποφεύγοντας με ωραίο τρόπο Μπαϊκαρά και Σαρακατσάνο και σουτάροντας στην κλειστή γωνία του Σέρεμετ, που απέκρουσε σε κόρνερ. Οι πράσινοι είχαν και δυο καλές κεφαλιές από τον Μαρινάκη και τον Ατζαγκούν που έφυγαν άουτ και δύο σουτ του Πράνιτς που απέκρουσε ο Σέρεμετ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Θρακιώτες να έχουν κι αυτή άλλη μια φάση σε σουτ του Ρομέου που απέκρουσε ο Καπίνο μέχρι να βγει το ημίχρονο.Ο Πανθρακικός πήγε να αιφνιδιάσει ξανά, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας απίθανη ευκαιρία στο 51' για το 0-2. Ο Ζεκίνια έφυγε στην αντεπίθεση, έβγαλε και τη σέντρα για τον Κάσας, ο οποίος υπό την πίεση του Ατζαγκούν απέναντι στον Καπίνο πλασάρει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Νιγηριανός απομάκρυνε τη μπάλα προτού γίνει αλλαγή με τον Φιγκερόα να περνάει στη θέση του.Στο 63' ο Τριανταφυλλόπουλος δεν μπόρεσε εξ επαφής με σουτ να νικήσει τον Σέρεμετ και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρινάκης ανατράπηκε από τον Ρομέου με τον Κουκουλάκη να δίνει πέναλτι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όμως το πήρε πίσω, για οφσάιντ του νεαρού μπακ των πρασίνων... Κάτι, που δεν δικαιώνει τον ρέφερι από το ριπλέι, αφού ο Μαρινάκης δεν είναι οφσάιντ.Ο Παναθηναϊκός πίεζε τους Θρακιώτες για την ισοφάριση, ο Φιγκερόα έκανε το σουτ στην κίνηση στο 65', αλλά ο Σέρεμετ απέκρουσε ξανά, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Αργεντίνος βρήκε δίχτυα νικώντας με σουτ επιτέλους τον γκολκίπερ του Πανθρακικού... 1-1.Το Τριφύλλι πλήρωσε ξανά όμως την ολική αδράνεια της άμυνάς του στο 75ο λεπτό. Ο Κάσες εκτέλεση το φάουλ, ο Ρομέου ολομόναχος με κεφαλιά, εκμεταλλεύτηκε και την τραγική έξοδο του Καπίνο κάνοντας το 1-2.Ο Μέντες στο 80' έστειλε με σουτ-κεραυνό τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σέρεμετ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς, αφού κατόπιν υπήρξαν πολλές καθυστερήσεις για τραυματισμούς παικτών του Πανθρακικού...Παναθηναϊκός: Καπίνο, Μαρινάκης (82' Αμπέιντ), Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Κλωναρίδης (60' Ντίνας), Ατζαγκούν (51' Φιγκερόα),  Μπεργκ.Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Έμποου, Κάσες (85' Χρήστου), Ζεκίνια, Μπαϊκαρά, Ρομέου (79' Χασομέρης).