Η Γερμανία νίκησε 1-0 την Γκάνα αλλά αμφότερες οι ομάδες προκρίθηκαν στους 16 του Μουντιάλ

Την πρόκριση στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγυρίζουν Γερμανία και Γκάνα. Χάρη σε γκολ-ζωγραφιά του Οζίλ, τα πάντσερ του Γιόακιμ Λεβ επικράτησαν με 1-0 των αφρικανών και τερμάτισαν στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου, κάτι που σημαίνει ότι στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία. Από την άλλη, οι γκανέζοι γνώρισαν την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας τους, αφού ενώ ισοβάθμησαν με τους Αυστραλους στη δεύτερη θέση, έχουν καλύτερο συντελεστή και ως δεύτεροι του ομίλου διασταυρώνονται με τις

ΗΠΑ.

Το τρίποντο της νίκης για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στη φάση των νοκ άουτ χωρίς να νοιάζονται για το αποτέλεσμα του αγώνα Σερβίας-Αυστραλίας ήθελαν οι γερμανοί και από το πρώτο λεπτό μπήκαν δυνατά για πάρουν προβάδισμα. Κακάου (στο 4') και Ποντόλσκι (στο 11') είχαν την ευκαιρία να το κάνουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Μετά το πρώτο 10λεπτο οι γκανέζοι, που τους έφτανε κι η ισοπαλία, ισορρόπησαν και ισοφάρισαν τις ευκαιρίες των πάντσερ με τους Γκίαν και Αγιέο.