Ντόνοβαν: Εχω ξανά έναν λόγο να πιστεύω ότι το καλό νικάει

Στο καλό απέδωσε τη νίκη της εθνικής ομάδας των ΗΠΑ απέναντι στην Αλγερία ο σκόρερ του χρυσού τέρματος, Λάντον Ντόνοβαν. Ο επιθετικός των Λ.Α. Γκάλαξι, που διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, δήλωσε χαρούμενος για την εξέλιξη του αγώνα, ενώ τόνισε ότι πιστεύει πως το καλό βοήθησε την ομάδα να πάρει την πολύτιμη νίκη, που της χάρισε την πρόκριση στους 16.

"Εχω ξανά έναν λόγο να πιστεύω ότι το καλό νικάει. Πέρασα πολλά τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Χαίρομαι όμως που ήρθαν έτσι τα πράγματα.

Πλέον, πιστεύω και πάλι στο καλό. Τελικά, κερδίζεις εάν προσπαθείς να κάνεις το σωστό. Είμαι ιδιαίτερα περήφανος για την προσπάθεια όλων των παιδιών. Το συναίσθημα με το που τελείωσε το παιχνίδι δεν περιγράφεται με λόγια".

Ο προπονητής των ΗΠΑ, Μπομπ Μπράντλεϊ, μίλησε για τους μαχητικούς παίκτες του: "Αυτοί οι παίκτες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για τη νίκη. Δεν τα παρατούν ποτέ. Πιέζαμε δυνατά για ένα γκολ. Αυτό έκανε πολύ ανοιχτό το παιχνίδι, αλλά χρειαζ