Η Εθνική παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο για 25 λεπτά νίκησε 1-0 τον Καναδά σε φιλικό παιχνίδι

19:02 9/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η Εθνική ομάδα, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο για 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 1-0 του Καναδά σε φιλικό αγώνα παρουσία 14.000 και πλέον θεατών στο "AEL FC Arena", στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τον αγώνα με την Μάλτα για τα προκριματικά του Euro 2012. Κορυφαίος για την γαλανόλευκη, ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό γκολ
της αναμέτρησης, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις έδειξε τάσεις ατομισμού. Πριν από την έναρξη του αγώνα η ΕΠΟ τίμησε τον Οτο Ρεχάγκελ και τον συνεργάτη του Γιάννη Τοπαλίδη για την προσφορά τους στην γαλανόλευκη.
Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την Εθνική με 4-3-3 και τους Σηφάκη κάτω από τα γκολπόστ, Τοροσίδη, Μόρα, Παπασταθόπουλο, Τζαβέλλα στην άμυνα, τους Καραγκούνη, Κατσουράνη, Νίνη στην μεσαία γραμμή και τους Φετφατζίδη, Λυμπερόπουλο, Σαλπιγγίδη στην επίθεση.Αυτό το σχήμα δεν λειτούργησε, όπως θα ήθελε ο πορτογάλος τεχνικός, με την εικόνα της γαλανόλευκης να μην είναι καλή, αφού έφτανε με δυσκολία στα καρέ του Καναδά και ουσιασ