Η Ελλάδα νίκησε εύκολα και τη Γερμανία με 69-56 στο φιλικό τουρνουά του Μπάμπεργκ

Ασταμάτητη μοιάζει η Εθνική μας Ομάδα, η οποία παρέσυρε στον διάβα της και τη Γερμανία, παίρνοντας άριστα σε ακόμα ένα φιλικό τεστ εν όψει του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Με κορυφαίο τον Κώστα Κουφό η ομάδα του Ηλία Ζούρου νίκησε άνετα στο Μπάμπεργκ την παρέα του ορεξάτου για πλάκα, αλλά όχι για μπάσκετ, Ντιρκ Νοβίτσικι με 69-56 και την Κυριακή αναμένεται να ολοκληρώσει με επιτυχία τις υποχρεώσεις
της απέναντι στο Βέλγιο (15:30). Λες και ήταν... Μουντομπάσκετ!Οποιος είχε παρακολουθήσει το παιχνίδι με την Τουρκία θα μπορούσε να περιμένει μία ανάλογη και ακόμα πιο εντυπωσιακή εικόνα απέναντι στην Γερμανία των… δύο παικτών. Ηταν ηλίου φαεινότερο όμως ότι τα πάντσερ έβλεπαν το τουρνουά στα Μπάμπεργκ, σαν επίσημη διοργάνωση και υιοθέτησαν ανάλογο ύφος. Τόσο πριν την έναρξη του αγώνα, με το όλο σκηνικό να θυμίζει κάτι από Ολυμπιακούς Αγώνες, όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα, επιδεικνύοντας αξιοζήλευτος πάθος.  Λογικό βέβαια, αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιζαν μπροστά στους συμπατριώτες τους.Παρόλα αυτά, έστω και αν η Εθνική μας δεν έδειξε το καλύτερο της πρόσωπο στην πρώτη περίοδο, κατόρθωσε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να οδηγήσει μάλιστα τη διαφορά στους 7 πόντους με καλάθι του πολύπειρου Νίκου Ζήση (12-5, 7’). Η Γερμανία απάντησε με ένα σερί 6-0, το οποίο διαδέχτηκε ένα αντίστοιχο 5-0 της Ελλάδας για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Σάφαρτζιτς (17-14).Εβαλε τις βάσεις...Η ψαλίδα στη συνέχεια άνοιξε ακόμα περισσότερο υπέρ των παικτών του Ηλία Ζούρου, που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το πικ εν ρολ, εξουδετέρωσαν τις επιθετικές απειλές των γηπεδούχων με την άμυνα ζώνης και ως εκ τούτου έβαλαν τις βάσεις για μία ακόμα εύκολη νίκη. Παίκτης κλειδί σε αυτό το διάστημα ήταν ο Βασίλης Ξανθόπουλος, ο οποίος για ακόμα μία προσέφερε με τον τρόπο που γνωρίζει καλύτερα. Να κάνει πιο εύκολη τη ζωή των συμπαικτών του.Με πάσες-έτοιμα καλάθια συνετέλεσε τα μέγιστα στην εξασφάλιση ουκ ολίγων εύκολων πόντων, ενώ όταν αντικαταστάθηκε, χρέη… leader ανέλαβε ο Κώστας Κουφός. Ο σέντερ των Ντένβερ Νάγκετς δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα των γερμανών, οι ψηλοί των οποίων είχαν ερασιτεχνικές επιδόσεις σε άμυνα και επίθεση. Από τη στιγμή που Νοβίτσκι και Κέιμαν δεν απέδιδαν τα προσδοκώμενα, έμοιαζε απίθανό να υπάρξει άλλη πηγή κινδύνων. Πράγματι η Γερμανία δεν κατάφερε να ξεπεράσει το φράγμα των 14 πόντων και δεχόμενη 26 πόντους, άρχισε να σκέφτεται σοβαρά πλέον το ενδεχόμενο να πετάξει λευκή πετσέτα.Ρεσιτάλ άμυνας και κακού μπάσκετΗ Γερμανία απέρριψε την επιλογή του να παρατήσει από το 20’ το ματς και προσπάθησε να γυρίσει το ματς, πιέζοντας ακόμα περισσότερο στην άμυνα. Το σχέδιο της πέτυχε κατά το ήμισυ… Και αυτό διότι ναι μεν κράτησε την Ελλάδα στους 10 πόντους, αλλά σημείωσε μόλις 9! Το θετικό γι΄αυτήν ήταν πως πήρε παράταση ζωής, την οποία φρόντισε εξ΄αρχής να μην μπορέσει να αξιοποιήσει στην τέταρτη περίοδο.Σε αυτό μπορεί να έπαιξε και ένα ρόλο η όη αναταραχή που προκλήθηκε από τους Γιάγκαλ και Φώτση, η οποία φαίνεται πως… αγρίεψε τους έλληνες διεθνε