Πεντάσφαιρες Μπάγερν &Βέρντερ Βρέμης!

Σαρωτική απέναντι στο Αμβούργο ήταν η Μπάγερν Μονάχου, η οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ την ομάδα του Μίκαελ Ενιγκ για την 3η αγωνιστική της φετινής Μπουντεσλίγκα. Ύστερα από το σοκ της πρεμιέρας, οι Βαυαροί πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Εκτός έδρας νίκες για Χοφενχάιμ και Λεβερκούζεν. Πολλά γκολ στη Βρέμη. Στο Αllianz Arena,
οι γηπεδούχοι έδειξαν να συνέρχονται πλήρως από την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα με τη Γκλάντμπαχ και σημείωσαν το δεύτερο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα την πρώτη εντός έδρας νίκη για φέτος.Οι Βαυαροί δεν χρειάστηκαν περισσότερα από 13 λεπτά για να δείξουν ότι αποτελούν το αφεντικό της αναμέτρησης και προηγήθηκαν χάρη σε γκολ του Φαν Μπούιτεν. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ριμπερί έγραψε το 2-0 ενώ το όνομά του στη λίστα ων σκόρερ έγραψε και ο Ρόμπεν στο 34`.  Στο β` μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με πατημένο το γκάζι και σκόραρα στο 57` με τον Γκόμεζ. Κερασάκι στην τούρτα, το γκολ του Όλιτς στο 80`.Βροχή τα γκολ στη ΒρέμηΣε ένα ματς με οκτώ συνολικά γκολ στο Weserstadion, η Βέρντερ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στη Φράιμπουργκ με λυτρωτή τον Χουντ που σκόραρε στο 87` για τους γηπεδούχους. Αναλυτικά, το σκορ άνοιξε ο Σισέ για τους φιλοξενούμενους, στη συνέχεια η Βέρντερ ανέτρεψε την κατάσταση με γκολ των Φριτζ, Πιζάρο και Αρναούτοβιτς, ωστόσο η Φράιμπουργκ ισοφάρισε με τον Ράιζιγκερ στο 84`. Τελικά, τη νίκη έδωσε ο Χουντ με πέναλτι τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πέμπτο γκολ με τον Γουέσλεϊ."Διπλά" για Λεβερκούζεν, ΧοφενχάιμΣε σημαντικές εκτός έδρας νίκες προχώρησαν τόσο η Χοφενχάιμ όσο και η Λεβερκούζεν. Η πρώτη "άλωσε" το Αουγκσμπουργκ νικώντας την ομώνυμη ομάδα με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπάμπελ και Σαλίχοβιτς ενώ η δεύτερη πήρε το τρίποντο απέναντι στη Στουτγκάρδη με σκόρερ τον Κίσλινγκ.Αναλυτικά, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:Παρασκευή 19/8Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-1 (15`, 67` Ρόις, 32` Ντεμς [πεν.] 45` Μπομπαντίγια,  - 12` Χασέμπε)Σαββάτο 20/8Ντόρτμουντ-Νυρεμβέργη: 2-0 (50` Λεβαντόφσκι, 80` Γκρόσκροιτ)Μπάγερν Μονάχου-Αμβούργο: 5-0 (13` Φαν Μπούιτεν, 17` Ριμπερί, 34` Ρόμπεν, 56` Γκόμεζ, 80` Όλιτς)Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ: 5-3 (30` Φριτζ. 34` Πιζάρο, 65` Αρναούτοβιτς, 87 Χουντ [πεν.], 93` Γουέσλεϊ - 7`, 48` Σισέ, 84` Ράιζινγκερ)Στουτγκάρδη-Λεβερκούζεν: 0-1 (28` Κίσλινγκ)Αουγκσμπουργκ-Χόφενχαϊμ: 0-2 (5` Μπάμπελ, 75` Σαλίχοβιτς [πεν.])19:30GR Κολωνία-ΚαϊζερσλάουτερνΚυριακή 21/0816:30GR Μάιντς-Σάλκε18:30GR Ανόβερο-Χέρτα Βερολίνου