Η Μπλάκμπερν επικράτησε 4-3 της Αρσεναλ στο Ιγουντ Παρκ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Premier League

Απογοητευτική ήταν, για ακόμη ένα παιχνίδι, η εικόνα της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Champions League, Αρσεναλ, η οποία αν και προηγήθηκε 2-1 της Μπλάκμπερν στο ημίχρονο, δέχθηκε τρία γκολ στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκε με το τελικό 3-4. Παρά τις πολλές
προσθήκες της τελευταίας στιγμής, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι της, ενώ παράλληλα έκανε και ότι μπορούσε για να βοηθήσει την Μπλάκμπερν να κερδίσει, πετυχαίνοντας δύο αυτογκόλ! Οι λονδρέζοι μετρούν μόλις μία νίκη στις πρώτες πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Οι κανονιέρηδες ήταν καλύτεροι στην διάρκεια του πρώτου μέρους, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν στο 10' να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, με τον Ζερβίνιο.Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν ένα τέταρτο αργότερα, με τον Γιακούμπου να φέρνει το ματς στα ίσια, αλλά την τελευταία λέξη για το πρώτο μέρος την είπε ο Αρτέτα, ο οποίος στο 34' διαμόρφωσε το 2-1 για την Αρσεναλ.Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα της αντιπάλου του Ολυμπιακού ήταν τελείως διαφορετική από αυτή του πρώτου μέρους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μπλάκμπερν.Στο 50', ο Σονγκ με αυτογκόλ ισοφάρισε για λογαριασμό της ομάδας του Στιβ Κιν και εννέα λεπτά μετά, ο Γιακούμπου, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε στους Ρόβερς το προβάδισμα, για πρώτη φορά στον αγώνα.Οι λονδρέζοι φρόντισαν μόνοι τους να κάνουν την κατάσταση χειρότερη γι' αυτούς στο 69', όταν ο Κοσιελνί έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Στσέσνι, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Μπλάκμπερν.Η ομάδα του Βενγκέρ ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, πίεσε ασφυκτικά τους γηπεδούχους και μείωσε σε 3-4 στο 85', με γκολ του Σαμάκ, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα εναπομείναντα λεπτά.Η Αρσεναλ έκανε ότι μπορούσε για την ισοφάριση, δημιούργησε πέντε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Ρόμπινσον κράτησε το 4-3 για την Μπλάκμπερν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:Σάββατο (17/9)Μπλάκμπερν - Αρσεναλ 4-3 (25', 59' Γιακούμπου, 50' αυτ. Σονγκ, 69' αυτ. Κοσιελνί - 10' Ζερβίνιο, 34' Αρτέτα, 85' Σαμάκ) 17:00GR Αστον Βίλα - Νιούκαστλ  17:00GR Μπόλτον - Νόριτς Σίτι  17:00GR Εβερτον - Γουίγκαν  17:00GR Σουόνσι Σίτι - Γουέστ Μπρομ  17:00GR Γουλβς - ΚΠΡ  Κυριακή (18/9)15:00GR Σάντερλαντ - Στόουκ Σίτι  15:30GR Τότεναμ - Λίβερπουλ  17:00GR Φούλαμ - Μάντσεστερ Σ.  18:00GR Μάντσεστερ Γ. - Τσέλσι