Ξεπεσμός…

16:40 17/9/2011 - Πηγή: AEK365
PREMIER LEAGUE- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 4-3 ΓΗΠΕΔΟ: Ίγουντ Παρκ Το χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων ετών πραγματοποιεί η Άρσεναλ, η οποία έχασε με 4-3 από την Μπλάκμπερν. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ δέχτηκαν παιδιάστικα γκολ (2 αυτογκόλ) από την Μπλάκμπερν, που μέχρι σήμερα δεν είχε ούτε μία νίκη. Πολύ καλό το πρώτο μέρος, με την Άρσεναλ να είναι καλύτερη και να καταφέρνει να ελέγξει
τον ρυθμό του αγώνα. Οι «κανονιέρηδες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Ζερβίνιο να βρίσκει δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή. Η Μπλάκμπερν απάντησε στο 25' με τον Γιακούμπου Αγιεγκμπένι, ωστόσο η Άρσεναλ ξαναπήρε το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Αρτέτα με τη φανέλα της νέας του ομάδας. Τα «ρόδα» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη κι έφεραν αρχικά το ματς στα ίσια στο 50' με αυτογκόλ του Σονγκ, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Σέζνι απομάκρυνε εντυπωσιακά το πλασέ του Ροσίνια. Οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς στο 59ο λεπτό, καθώς ο Αγιεγκμπένι έσπρωξε από πολύ κοντά τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σουτ του Χόιλετ. Το ριπλέι παρόλα αυτά έδειξε πως ο Νιγηριανός ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο κατήφορος της ομάδας του Βενγκέρ δεν είχε τελειωμό, καθώς στο 68ο λεπτό, δέχτηκε κι άλλο γκολ. Ο Όλσον πέρασε από αριστερά σαν σταματημένο τον Σονγκ, γύρισε τη μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Κονσιελνί την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Άρσεναλ ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Σαμάκ, στο 86ο λεπτό. Η Άρσεναλ είχε στα τελευταία λεπτά 2 τεράστιες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια αλλά ο Ρόμπινσον έσωσε και στις 2 περιπτώσεις. ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: Ρόμπινσον, Σαλγκάδο (18' Πέτροβιτς), Νταν, Σάμπα, Ζιβέ, Λόου, Ν' Ζόνζι, Ροσίνια (56' Όλσον), Φορμίκα (65' Φορμικά), Χόιλετ, Αγιεγκμπένι. ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά (53' Τζουρού), Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Αντρέ Σάντος, Σονγκ (76' Σαμάκ), Ράμσεϊ, Αρτέτα, Ζερβίνιο, Αρσάβιν (64' Γουόλκοτ), Φαν Πέρσι.