Η Μπεσίκτας άφησε εκτός Top 16 την Λιέτουβος Ρίτας

Η... αδιάφορη Μπεσίκτας έκανε την ανατροπή στο τέλος και επικράτησε με 66-65 της Λιέτουβος Ρίτας στην Τουρκία, με τους λιθουανούς να μένουν οριστικά εκτός διοργάνωσης.Η Λιέτουβος ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 3' προηγήθηκε με 4-10. Η Μπεσίκτας όμως αντέδρασε και στο 10' μείωσε σε 15-19.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λιέτουβος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 15' έφτασε στο +10 (19-29), προβάδισμα που διατήρησε σχεδόν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Μπεσίκτας κατάφερε στο 20' να μειώσει σε 33-39.Στην επανάληψη
οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, με την Μπεσίκτας να μην τους επιτρέπει να ανοίξουν πολύ την διαφορά και στο 30' μείωσαν σε 51-54.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπεσίκτας... πάτησε γκάζι και στο 34' ισοφάρισε σε 55-55. Η Λιέτουβος απάντησε άμεσα για το 57-58, αλλά η τουρκική ομάδα ισοφάρισε εκ νέου σε 64-64 στο 37'.Στο 39' η Μπεσίκτας πήρε κεφάλι στο σκορ 66-65 με καλάθι του Κέρτις Τζέρελς και πήρε τελικά τη νίκη.Τα δεκάλεπτα: 15-19, 18-20, 18-15, 15-11.