Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε 4-1 της Αουγκσμπουργκ εκτός έδρας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga

23:47 9/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην νεοφώτιστη Αουγκσμπουργκ, την οποία νίκησε με 4-1 εκτός έδρας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ νωρίς, με γκολ του Χοσογκάι στο 5', ωστόσο
οι πανηγυρισμοί τους κράτησαν μόλις ένα λεπτό, καθώς στο 6' ο Σαμ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τους φιλοξενούμενους. Στο 23', ο Κίσλινγκ έδωσε το προβάδισμα στις Ασπιρίνες, οι οποίες πέτυχαν την ανατροπή πριν την συμπλήρωση του πρώτου μέρους.Το δεύτερο 45άλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες της Λεβερκούζεν, οι οποίοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα. Στο 72', ο Σαμ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 3-1 και επτά λεπτά αργότερα ο Ντερντιγιόκ διαμόρφωσετο τελικό 4-1 για την Μπάγερ, η οποία, μετά από αυτή την νίκη, βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή της Bundesliga, με 10 βαθμούς.  Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:Παρασκευή (9/9)Αουγκσμπουργκ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (5' Χοσογκάι - 6', 72' Σαμ, 23' Κίσλινγκ, 79' Ντερντιγιόκ)Σάββατο (10/9)16:30GR Μπορούσια Ντόρτμουντ - Χέρτα Βερολίνου  16:30GR Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ  16:30GR Μάιντς - Χόφενχαϊμ  16:30GR Στουτγκάρδη - Ανόβερο  16:30GR Γκλάντμπαχ - Καϊζερσλάουτερν  19:30GR Βέρντερ Βρέμης - Αμβούργο  Κυριακή (11/9)16:30GR Κολονία - Νυρεμβέργη  18:30GR Βόλφσμπουργκ - Σάλκε