Αήττητη η Γαλλία νίκησε με 73-67 και την οικοδέσποινα Λιθουανία

22:52 9/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Την αήττητη πορεία της στο Ευρωμπάσκετ συνέχισε η Γαλλία, η οποία δεν λύγισε ούτε απέναντι στη Λιθουανία. Στο κατάμεστο Vilnius Arena οι τρικολόρ έδειξαν πως είναι ομάδα με χαρακτήρα και νίκησαν με 73-67 τους οικοδεσπότες λιθουανούς, παίρνοντας παράλληλα το πάνω χέρι για την πρωτιά στον 5ο όμιλο. Από τα πρώτα δέκα λεπτά
φάνηκε πως οι δύο ομάδες δεν θα μας απογοητεύσουν και ότι το μεταξύ τους ματς θα είναι ένα σπουδαίο ντέρμπι. Επειτα από 10 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 18-16 υπέρ των αήττητων στο τουρνουά γάλλων, που έδειξαν τα... δόντια τους και στους οικοδεσπότες λιθουανούς.Στη δεύτερη περίοδο, μάλιστα, με τον Ντε Κολό να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια, η διαφορά ανέβηκε για τους τρικολόρ, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με... αέρα 6 πόντων (34-28, 20`).Η Λιθουανία, όμως, μπήκε πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να γυρίσει το ματς, με τον Γιασάιτις να σημειώνει δύο μεγάλα σουτ και να γράφει το 42-41.Στη συνέχεια ακολούθησαν μερικές καλές άμυνες και μία εξαιρετική συνεργασία του Γιασικεβίτσιους με τον Βαλαντσιούνας, ο οποίος έγραψε το 46-43, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.Στο κατάμεστο Vilnius Arena οι λιθουανοί είχαν δημιουργήσει καυτή ατμόσφαιρα, ωστόσο, οι γάλλοι δεν παρασύρθηκαν, είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και με τρίποντο του Ντε Κολό, κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά (52-50), επτά λεπτά πριν από το τέλος.Με Πάρκερ και Ντε Κολό σε κέφια οι γάλλοι ξέφυγαν με 8 (54-62), αλλά ο Πότσιους έκοψε τη φορά των τρικολόρ με τρίποντο και μείωσε στους πέντε (57-62), ενώ απέμεναν τρία λεπτά για τη λήξη.Οι επιρρεπείς σε... αυτοκτονίες γάλλοι αυτή τη φορά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη με 73-67. Κορυφαίοι για τους τρικολόρ οι Πάρκερ και Ντε Κολό.