Η Μπάγερ επικράτησε της Ντόρτμουντ με 2-0 στην 1η αγωνιστική της Bundesliga

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που επικράτησε εκτός έδρας της Μπορούσια Ντόρτμουντ με 2-0 για την αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος. Νωρίτερα, η Μάιντς κέρδισε εντός έδρας με το ίδιο σκορ τη Στουτγκάρδη.

Τα φώτα ήταν στραμμένα, όπως ήταν φυσικό, στον Μίκαελ Μπάλακ που ξεκίνησε βασικός στο πρώτο του παιχνίδι στο γερμανικό πρωτάθλημα μετά την επιστροφή του στην Μπάγερ.

Οι ασπιρίνες πέτυχαν και τα δύο τέρματά τους μέσα σε τρία λεπτά και καθάρισαν το παιχνίδι από νωρίς. Στο 19` ο Βιντάλ έβγαλε την ασίστ για τον Μπαρνέτα και εκείνος με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0.

Από το ίδιο, σχεδόν, σημείο ο Αουγούστο διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων τρία λεπτά αργότερα, δίνοντας στην ομάδα του σαφές προβάδισμα. Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να μειώσει στη συνέχεια, κυρίως με μακρινά σουτ, αλλά ο Αντλερ διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Ανάλογο το σκηνικό και στην επανάληψη και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να