Η αυλαία άνοιξε με διπλό της ΤΣΣΚΑ

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αντρέι Κιριλένκο και Αλεξέι Σβεντ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το διπλό στην Ζαλγκίριο Αρίνα, επικρατώντας με 87-74 της Ζαλγκίρις Κάουνας, στο εναρκτήριο ματς της φετινής Euroleague για τον 2ο όμιλο, στον οποίο συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός.

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς και τον ΑΚ-47 να ξεκινούν ζεστοί, οι ρώσοι πήραν από

τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στον αγώνα (10-20, 8'), με την Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου να μένει νωρίς πίσω στο σκορ και να είναι αναγκασμένη να κυνηγάει.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι, βοηθούμενοι και από τους 15.000 φιλάθλους τους που κατέκλεισαν τη νεόκτιστη αρένα του Κάουνας, μείωσαν στον πόντο (27-28, 15'30''), όμως οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας πάτησαν σε εκείνο το σημείο το γκάζι και δεν... ξανακοίταξαν πίσω (31-44, 20').

Οι Σόνι Γουίμς και ΝτεΧουάν Κόλινς προσπάθησαν να βάλουν στο παιχνίδι και πάλι την Ζαλγκίρις, όμως η εμπειρία των ρώσων αποδείχθηκε καταλυτική στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.