Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Μπάνατς και προκρίθηκε στον β` προκριματικό του Europa League

15:42 9/7/2010 - Πηγή: Sport.gr

Το γκολ του Λαμπάν στο 37ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ανόρθωση τη νίκη επί της Μπάνατσα και την πρόκριση στον β` προκριματικό γύρο του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σιμπένικ.

Η ομάδα του Γκιγέρμο Ογιος είχε σαφές προβάδισμα μετά το 3-0 από τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο Αντώνης Παπαδόπουλος και χρειαζόταν τουλάχιστον ένα γκολ

στην Αρμενία για να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη της.

Ωστόσο, οι κύπριοι στα πρώτα λεπτά δεν έδειξαν την ίδια εικόνα με το παιχνίδι στην Κύπρου και πραγματοποίησαν αρκετά λάθη, επιτρέποντας έτσι στην Μπάνατς να δημιουργήσει κάποιες καλές ευκαιρίες. Τη λύση για την Κυρία έδωσε ο Λαμπάν στο 37`, όταν βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Οι παίκτες του Ογιος είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη, χωρίς όμως να παρουσιάζονται ιδιαίτερα απειλητικοί. Οι αρμένιοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 58ο λεπτό, αλλά το δυνατό σουτ του Μπέτο κατέληξε άουτ.