Η ανατροπή της ανατροπής και τα χαμόγελα ο ΠΑΟΚ

22:25 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Απίστευτο φινάλε στα πλέι οφ με τον ΠΑΟΚ να ανατρέπει το αποτέλεσμα, να κερδίζει 2-1 στα Γιάννινα τον ΠΑΣ και να τελικά να παίρνει την πρώτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions LeagueΜετά την απογοητευτική εικόνα του ΠΑΟΚ στο α' μέρος και το γκολ του Ντε Βινσέντι στο 31', κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει πως ο ΠΑΟΚ
θα χαμογελάσει στο τέλος. Ο Δικέφαλος του Βορρά όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην επανάληψη και με τέρματα των Κατσουράνη και Σίλντενφελντ στο 70' και το 74' (από φάουλ του Λίνο και τα δύο) ανέτρεψε το αποτέλεσμα και κέρδισε 2-1. Σε συνδυασμό με το ισόπαλο 0-0 στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προσπεράσει τον Ατρόμητο και τελικά να κατακτήσει την πρώτη θέση των πλέι οφ και να πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League. Με την ήττα αυτή ο ΠΑΣ έμεινε τελευταίος στα πλέι οφ και παίρνει το χειρότερο εισιτήριο για το Europa League.Με τον ΠΑΣ να είναι καλύτερος και να προγείται χάρη σε γκολ-πέναλτι του Ντε Βινσέντι ολοκληρώθηκε το α' μέρος. Εχοντας υπεροπλία στη μεσαία γραμμή, οι γιαννιώτες επέβαλλαν το παιχνίδι τους από την αρχή απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ, που ήταν άναρχος και δεν είχε καμία συνοχή στο παιχνίδι του. Με τον Ντε Βινσέντι να μοιράζει ωραία το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 11' και το 25' με Τσουκαλά και Ιλιτς, ενώ στο 29' κέρδισαν αυστηρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κωνσταντινίδη στον Βίλα.Ο Ντε Βινσέντι το μετέτρεψε σε γκολ στο 31' και ο ΠΑΣ προηγήθηκε μέσα σε αποθέωση. Οι θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν τόσο για το πέναλτι, όσο και για μη αποβολή του Κεϊτά λίγα λεπτά αργότερα, αλλά η αλήθεια είναι πως η εμφάνισή τους ήταν αποκαρδιωτική. Ουσιαστικά δεν απείλησαν καθόλου τον Φεγκρούς και δεν έδειξαν σε καμία περίπτωση ικανοί να αντιδράσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Με τα αποτελέσματα του ημιχρόνου (ισοπαλία στο Περιστέρι) ο ΠΑΣ κρατούσε στα χέρια του τη 2η θέση, αφήνοντας 3ο τον ΠΑΟΚ.Σαλπιγγίδης και Κίτσιου (στη θέση του αρνητικού Καμαρά και του τραυματία Κωνσταντινίδη) ήταν η αντίδραση του Γεωργιάδη και ο ΠΑΟΚ μπήκε στην επανάληψη με σαφή διάθεση να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς. Ο Αθανασιάδης άγγιξε την ισοφάριση στο 50', αλλα ο Φεγκρούς ήταν σε ετοιμότητα, όπως και στο 52' σε κεφαλιά του Κατσουράνη. Ο ΠΑΣ βρήκε τρόπους να ανακόψει την επιθετικότητα του Δικεφάλου και αντέδρασε με καλά σουτ των Τσουκαλά και Μιχαήλ στο 61'. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτασε, συνέχισε να απειλεί και τελικά δικαιώθηκε στο 70'.Στο 68' ο Φεγκρούς απέκρουσε σωτήρια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, αλλά στην κεφαλιά του Κατσουράνη στο 70' δεν μπορούσε να κάνει τίποτα με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να ισοφαρίσει. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος τα έφερε όλα τούμπα και με γκολ του Σίλντενφελντ (μετά από φάουλ του Λίνο, όπως και στο γκολ του Κατσουράνη) προηγήθηκε, παίρνοντας παράλληλα προβάδισμα για τα προκριματικά του Champions League. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο ΠΑΟΚ πλέον είχε φέρει το ματς στα μέτρα του. Οι θεσσαλονικείς κράτησαν το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό τη λευκή ισοπαλία στο Περιστέρι εξασφάλισαν την πρωτιά στα πλέι οφ.