Ο Μπαντής έστειλε τον... ΠΑΟΚ στο Champions League

22:24 2/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με ήρωα τον Γιώργο Μπαντή, που κατέβασε τα ρολά, όσες φορές χρειάστηκε, ο Αστέρας πήρε 0-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, αλλά το αποτέλεσμα βοήθησε τον ΠΑΟΚ να βγει πρώτος, καθώς ο Δικέφαλος νίκησε τον ΠΑΣ στα Γιάννενα. Ετσι, οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα προκριματικά του Champions League
απογοητεύοντας τον κόσμο τους που γέμισε το γήπεδο. Το καλό εισιτήριο του Europa πάει στον Ατρόμητο, 3ος ο Αστέρας, 4ος ο ΠΑΣ.Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τον Ατρόμητο ο Γιώργος Παράσχος. Ο Ράντμαν ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Σκόνδρα, Λαζαρίδη, Φυτανίδη, Γιαννούλη στην άμυνα, τους Πίτου Γκαρσία και Ιγκλέσιας αμυντικά χαφ, οι Μπρίτο και Ουντότζι στα δύο "φτερά" με τον Σουμπίνιο στην πλάτη του προωθημένου σε θέση φορ Ναπολεόνι.Με τον ίδιο σχηματισμό και ο Αστέρας από τον Σάκη Τσιώλη. Ο Μπαντής ήταν στην εστία, με τους Γιαλούση, Σανκαρέ, Ρούσση και Τσαμπούρη στην άμυνα, τους Αλβάρες, Ουσέρο αμυντικά χαφ, οι Ντε Μπλάσις και Κάφα ήταν στα δύο άκρα, με τον Ράγιο δεκάρι και τον Περόνε στην κορυφή της επίθεσης.Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννούλη να βγάζει τη σέντρα, αλλά οι Ναπολεόνι, Μπρίτο, Ουντότζι και Σκόνδρας δεν κατάφεραν με σουτ να στείλουν την μπάλα προς το τέρμα. Στο 8ο λεπτό ο Ναπολεόνι ελίχθηκε έξω από την περιοχή και έκανε και το σουτ, αλλά ο Μπαντής έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε σωτήρια! Νέα καλή φάση για τον Ατρόμητο στο 20' με τον Ιγκλέσιας να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.Ο Αστέρας έκανε αισθητή την παρουσία του για πρώτη φορά στο ματς στο 23ο λεπτό, όταν από λάθος του Σκόνδρα στη μεσαία γραμμή, οι Αρκάδες έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Τσαμπούρη να σεντράρει για τον Ράγιος που επιχείρησε το σουτ στην κίνηση, αλλά δεν το έπιασε όπως θα το ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Ατρόμητος στο 24' με τον Σουμπίνιο έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπαντής. Από το κόρνερ ο Σανκαρέ έδιωξε την μπάλα με πορεία προς το τέρμα της ομάδας του, με συνέπεια και πάλι ο Μπαντής να αποκρούσει...Στο 28' ο Γιαλούσης προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Ράντμαν. Στο 33' ο Πίτου Γκαρσία επιχείρησε το σουτ, με τον Μπαντή με τα ακροδάχτυλα να αποκρούει εκ νέου σε κόρνερ κρατώντας το μηδέν για την εστία του Αστέρα. Στο 36' ήταν η σειρά των Αρκάδων να απειλήσουν με τον Κάφα που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Ηταν φανερό πως το γκολ που πέτυχε ο ΠΑΣ κόντρα στον ΠΑΟΚ έβαλε φωτιά στο ματς στο Περιστέρι, αφού και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να τερματίσουν στην πρώτη θέση.Ο Τσιώλης στο 54' έκανε πιο επιθετικό τον Αστέρα βάζοντας τον Καλαντζή αντί του Κάφα ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε τη νίκη και από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ έχανε την πρωτιά. Ωστόσο, αυτός που έχανε τις ευκαιρίες ήταν ο Ατρόμητος. Στο 55' ο Ναπολέονι έβγαλε μόνο τον Σουμπίνιο απέναντι από τον Μπαντή, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Αστέρα έδιωξε με τα πόδια σώζοντας την ομάδα του, όπως και τρία λεπτά αργότερα σε σουτ του Ιγκλέσιας, αλλά και στο 63' σε εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο. Ο Μπαντής νικήθηκε στο 64' από τον Φυτανίδη, αλλά ο Κάκος υπέδειξε επιθετικό φάουλ στον παίκτη του Ατρομήτου κι έτσι το 0-0 παρέμεινε.Στο 65' ο Τσιώλης έριξε στη μάχη τον Ναβάρο αντί του Ντε Μπλάσις για τον Αστέρα, ενώ ο Παράσχος πέρασε τον Καραγκούνη αντί του Μπρίτο στο 69ο λεπτό για τον Ατρόμητο, που έχασε κι άλλη καλή ευκαιρία με τον Ουντότζι να σουτάρει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι ένα λεπτό νωρίτερα (68'), ενώ την ίδια τύχη είχε νέο σουτ στο 70' από τον Νιγηριανό επιθετικό της ομάδας του Περιστερίου.Ο ΠΑΟΚ πετύχαινε γκολ και ισοφάριζε στα Γιάννενα, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να θέλει μόνο νίκη για την πρώτη θέση. Ετσι, ο Τσιώλης στο 73' έριξε τον επιθετικό Λέντσε αντί του μεσοαμυντικού Αλβάρες ρισκάροντας ακόμα περισσότερο για να φτάσει η ομάδα του στο τρίποντο. Ο Ατρόμητος και με την ισοπαλία έβγαινε πρώτος, αλλά το δεύτερο γκολ του Δικεφάλου μέσα σε λίγα λεπτά έκανε... αίμα και άμμος το ματς στο Περιστέρι, με τους γηπεδούχους πλέον να κυνηγάνε τη νίκη, αφού η ισοπαλία δεν τους έφτανε.Στο 77' ο Σουμπίνιο ανατράπηκε ένα μέτρο εκτός περιοχής από τον Σανκαρέ που είδε την δεύτερη κίτρινη από τον Κάκο αφήνοντας τον Αστέρα με 10 παίκτες. Το φάουλ πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Βραζιλιάνο, αλλά η ομάδα του κέρδισε την ευκαιρία να παίξει με παίκτη παραπάνω για τον τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Ο Τσαμπούρης γύρισε σε θέση στόπερ αντί του Σανκαρέ, αφήνοντας τον Ναβάρο όλη την δεξιά πτέρυγα, με τον Ατρόμητο να πιέζει για το γκολ της νίκης. Ο Ναπολεόνι στο 82' έκανε το πλασέ, αλλά ο Μπαντής είπε εκ νέου "όχι" και ένα λεπτό αργότερα ο Παράσχος έβαλε τον Καραμάνο αντί του Ουντότζι. Οι Περιστεριώτες έκλεισαν στα καρέ τους Αρκάδες και μάλιστα στο 92' ο Ναπολεόνι λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά ο Καλαντζής (!) έσωσε πάνω στην γραμμή.