Για πλάκα ο Ναδάλ στον τελικό

17:45 8/6/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ισπανός τενίστας είχε την ευκολότερη αποστολή στους δεκαπέντε ημιτελικούς που έχει νικήσει στην καριέρα του στα Grand Slam τουρνουά. Σε 106 λεπτά νίκησε με 6-2, 6-2, 6-1 τον συμπατριώτη του, Νταβίδ Φερέρ, με τον οποίο παρακολουθούν συνήθως μαζί τους αγώνες της εθνικής Ισπανίας.Ο αριστερόχειρας από τη Μαγιόρκα θα διεκδικήσει την Κυριακή (10/6) τον έβδομο τίτλο του στο Ρολάν Γκαρός και θα επιχειρήσει να γίνει ο πιο επιτυχημένος τενίστας στο χωμάτινο τουρνουά στην επαγγελματική εποχή του τένις (από το 1973).Μοναδική καθυστέρηση για τον Ναδάλ
αποτέλεσε η προσωρινή διακοπή στο δεύτερο σετ λόγω της βροχής. Ο Ναδάλ προηγούνταν με 6-2, 4-1 στο σκορ και βέβαια η διακοπή δεν έκοψε το ρυθμό του, μάλλον τον επιτάχυνε."Σίγουρα έπαιξα τον καλυτερο αγώνα μου φέτος στο Ρολάν Γκαρός. Είναι ένας από τους καλύτερους φίλους μου στην ATP. Του εύχομαι ό,τι καλύτερο για το υπόλοιπο της χρονιάς", δήλωσε ο φιναλίστ του τελικού.