Για... πλάκα και την Μπάγερν η Ρεάλ!

Ακόμα μια σπουδαία παράσταση έδωσε η Ρεάλ, που στον διάβα της... σκόρπισε και την Μπάγερν με 111-87 στη Μαδρίτη, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στο Top 16 της Euroleague.Οι Βαυαροί ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των Ισπανών, που διατήρησαν το αήττητό τους σε όλες τις διοργανώσεις!Κι αυτό το ματς της Βασίλισσας κύλησε σε ρυθμούς... ΝΒΑ,
όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ.Η Μπάγερν ακολούθησε για ένα ημίχρονο και μάλιστα στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά με 24-17! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ στο +1 (48-47) και την Μπάγερν να ελπίζει.Η συνέχεια, πάντως, εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τους φιλοξενούμενους, με τη Ρεάλ να βάζει 41 πόντους στην τρίτη περίοδο (!) και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 23π.Σε... χαλαρούς ρυθμούς κύλησε η 4η περίοδος, με την ομάδα του Λάσο να κρατά τη διαφορά σ' αυτά τα επίπεδα και να φτάνει στην τελική επικράτηση.Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ρούντι με 24, Σέρχι με 19 και Καρολ με 12. Επτά πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ είχε ο Γιάννης Μπουρούσης. Για την Μπάγερν 22 πόντους είχε ο Ντιλέινι.Τα δεκάλεπτα: 17-24, 31-23, 41-21, 22-19.