Φιλική νίκη της Βέροιας 1-0 στην Λάρισα την ΑΕΛ

23:38 9/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι βυσσινί διατήρησαν τον έλεγχο και έδειξαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Καντιμοίρη, χωρίς όμως να κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη φάση.Η Βέροια ανέβασε την απόδοσή της μετά το 20λεπτο και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 21’ ο Ζε Βίτορ έβγαλε όμορφη κάθετη μπαλιά για τον Ολαϊτάν, ο οποίος πρόλαβε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των γηπεδούχων και σούταρε, αλλά ο Πρίφτης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ,
ενώ στο 39’ το δυνατό σουτ του Ιωάννου κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Λάρισας!Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, λόγω και των πολλών αλλαγών, με τους Βεροιώτες πάντως να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ στο 63’ με τον νεοεισελθόντα Κενάν Μπαργκάν, ο οποίος με ένα μακρινό σουτ από τα 35 μέτρα έστειλε στην μπάλα στο απέναντι "Γ" της εστίας του Πρίφτη, γράφοντας το 0-1.Οι κυανέρυθροι συνέχισαν τις επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ των γηπεδούχων και στο 69’ ο Καλογέρης έβγαλε τον Μπαργκάν απέναντι από τον Πρίφτη, όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ!Στο 73’ η ΑΕΛ προσπάθησε να απαντήσει αλλά ο Τζόναθαν Πέρεζ μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Βασίλισσας, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καρλίνος έπιασε καλό σουτ στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια της εστίας των γηπεδούχων.Εως και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε κάτι, με τους Βεροιώτες να φεύγουν νικητές από το «AEL FC Arena» με σκορ 1-0, έχοντας στα μέχρι τώρα φιλικά πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες και γκολ 11 υπέρ και 0 κατά!ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Πρίφτης, Παγώνης (56’ Καρανίκας), Σκόνδρας, Γιώτας (74’ Σιατραβάνης), Παπαγεωργίου (89’ Τσιρογιάννης), Νεμπεγλέρας (79’ Τσιάρας), Χατζής (46’ Μάγγος), Μπλέντι (31’ λ.τ. Χασομέρης), Βούζας (46’ Δεινόπαπας), Ζεκίνια (65’ Σκούπρας), Ζουρούδης (79’ Κρητικός).ΒΕΡΟΙΑ (Μάκης Χάβος): Καντιμοίρης (46’ Τζόναθαν), Γεωργιάδης (65’ Σκαθαρούδης), Σνάουτσνερ (72’ Αμαραντίδης), Μπάρμπας, Τζημογιάννης, Γεωργέας (64’ Καρλίνος), Καλογέρης, Ζόσε Βίτορ (79’ Βεργώνης), Καλτσάς (46’ Γκιγέρμε), Ιωάννου (64’ Μπαργκάν), Ολαιτάν (76’ Μάνος).]]>