Οταν σοβαρεύτηκε έκανε πλάκα!

22:48 9/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Δώνης επέλεξε ενδεκάδα με τον Φωτάκη στη θέση του τραυματία Γκαρσία και τον Σαλπιγγίδη αντί του Γιάννου. Ετσι, τερματοφύλακας ήταν ο Γλύκος, δεξιά στην άμυνα ο Ετο, αριστερά ο Λίνο, στόπερ οι Κατσικάς, Κουμάλο, στον άξονα οι Λάζαρ, Φωτάκης, ακραίοι χαφ οι Γεωργιάδης, Ρομπέρ και στην επίθεση οι Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.Η Μπνέι Γιεχούντα αιφνιδίασε τον Δικέφαλο, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μαρίνκοβιτς ξέφυγε από Λίνο και Κατσικά και από πλάγια δεξιά νίκησε τον Γλύκο κάνοντας το 0-1.Στο 25' ο Μαρίνκοβιτς έφτασε κοντά στο
0-2, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έβγαλε σε κόρνερ ο Γλύκος (ο διαιτητής έδωσε άουτ...). Τρία λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ προχώρησε σε μεγάλη επέμβαση στο τετ α τετ με τον Εντλόβου, σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.Οι Ισραηλινοί το είχαν... πιστέψει και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Δώνη να προχωρά στο 37' στην πρώτη του αλλαγή, αλλάζοντας τον Κατσικά, που τραυματίστηκε με τον Ιντζίδη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπνέι μπροστά 0-1. Ενα σκορ που... κολάκευε τον ΠΑΟΚ με βάση την εικόνα του πρώτου 45λεπτου.Προφανώς στο ημίχρονο έπεσαν τα σχετικά... γκάζια από τον Δώνη στους παίκτες του και ο ΠΑΟΚ βγήκε σοβαρός για να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη. Με νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Κάτσε αντί του Φωτάκη ο Δικέφαλος έφτασε στην ισοφάριση στο 47' με περιπετειώδη τρόπο. Από εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο του τερματοφύλακα ο Κουμάλο έκανε το σκαφτό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αθανασιάδης με προβολή έκανε το 1-1.Τρία λεπτά αργότερα ο Μενάσε είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τους Ισραηλινούς με παίκτη λιγότερο. Ετσι, τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον ΠΑΟΚ, που στο 51' γύρισε το ματς. Ο Ετο έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Αθανασιάδης με τακουνάκι έκανε το 2-1 για τον Δικέφαλο.Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον ΠΑΟΚ δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με τον Ρομπέρ να πετυχαίνει το 3-1 στο 79' με ωραίο σουτ, ύστερα από ασίστ του Αθανασιάδη, ενώ λίγο νωρίτερα είχε αντικατασταθεί ο Σαλπιγγίδης από τον νεαρό Πέλκα εν μέσω χειροκροτημάτων από το κοινό της Τούμπας. Μάλιστα, ο πιτσιρικάς στο 92' από κοντά έγραψε το τελικό 4-1.]]>