Εξασφάλισε την παραμονή η Νίκη Αιγινίου, έμεινε ζωντανός ο Παναθηναϊκός

19:53 9/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Διπλό με το οποίο εξασφάλισε την παραμονή της στην Α1 ανδρών πέτυχε η Νίκη Αιγινίου, επικρατώντας με 3-1 του Ηρακλή στην Μίκρα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Α1 ανδρών.Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε του Ηρακλή με 3-1 σετ στη Μίκρα και ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που θα έχει στους άλλους δύο αγώνες στα πλέι άουτ
(με Παναθηναϊκό στην Αθήνα και με Ηρακλή στο Αιγίνιο) εξασφάλισε την παραμονή της στην Α1 ανδρών. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και πήρε το πολύτιμο τρίποντο, αντίθετα η βαθμολογική διαφορά μεταξύ του Ηρακλή και του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε στους δύο βαθμούς (με τον Γηραιό να έχει προβάδισμα) και πλέον πολλά θα κριθούν στο πρώτο μεταξύ τους ραντεβού που θα γίνει την προσεχή Παρασκευή 12/4 (20:30) στην Κυψέλη.Η Νίκη Αιγινίου είχε αποτελεσματικό σερβίς, παρουσιάστηκε περισσότερο προετοιμασμένη και πιο ψύχραιμη και με καλύτερη τακτική σε μπλοκ άμυνα είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στον Ηρακλή που ήταν νευρικός και με μεγάλα κενά στην υποδοχή λόγω της απουσίας του Παύλου Κουζούνη λόγω τραυματισμού. Το βαρύ φορτίο του λίμπερο κλήθηκε να σηκώσει ο νεαρός Αντώνης Σταυρακάκης που έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά η τακτική της Νίκης στα σερβίς ήταν επάνω του. Μετά το αρχικό προβάδισμα του Ηρακλή με 8-7 η Νίκη έκανε πρώτο σερί με 3-0 χάρις τις επιθέσεις και τα μπλοκ του Γκεοργκίεφ ο ο οποίος έκανε εκπληκτική εμφάνιση. Η Νίκη μετά το 10-8 άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο σκορ και ξέφυγε με 18-13 κατακτώντας το πρώτο σετ.Στο δεύτερο σετ, ο Κράβαρικ άλλαξε την περιστροφή, ξεκίνησε με πλεονέκτημα Τζιουμάκα στο σερβίς και μπήκε δυνατά οικοδομώντας διαφορά από την αρχή. Ο Γηραιός από το +4 του 8-4 κράτησε τη διαφορά με τους Τζιουμάκα, Εφραιμίδη να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης κι έτσι ήρθε η ισοφάριση 1-1 σετ.Από το τρίτο σετ, η ψαλίδα των δύο ομάδων άνοιξε υπέρ της Νίκης που έδειξε διάρκεια με περισσότερες λύσεις σε όλους τους τομείς με αποτελεσματικό σερβίς και μπλοκ που μετά το 8-7 έκανε τη διαφορά και έφερε σερί 6-0 για το 16-8. Η διαφορά διατηρήθηκε για να κλείσει στο +10 με το τέλος του σετ.Με καλή ψυχολογία και κυρίως καλό ρυθμό, η Νίκη είχε συνέχεια στο παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή που εγκλωβίστηκε και έκανε ακόμα περισσότερα λάθη με αποτέλεσμα να μην απειλήσει για την ισοφάριση απογοητεύοντας τους οπαδούς του Γηραιού.Τα σετ: 16-25, 25-21, 15-25, 20-25.Ηρακλής (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1 (1/2), Χατζηπαραδείσης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (5/10), Κουζούνης 9 (9/24, 91% υπ.), Εφραιμίδης 13 (10/23, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 73% υπ.), Τζιουμάκας 10 (10/30) / Σταυρακάκης (λ.-51% υπ. – 30% άριστες), Κολτσιάκης 7 (7/9, 50% υπ.), Κυπριανός 1 (1 άσσος), Σταυρακάκης.Νίκη Αιγινίου (Μέλκας): Παπαδημητρίου 12 (10/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 62% υπ.), Μακλάχλιν 13 (11/26, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 74% υπ.), Γάτσης 9 (4/11, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ντάμποβιτς 5 (1/2, 4 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 19 (12/22, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Ποτολίδης 6 (5/5, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 92% υπ.,85% άριστες), Παράσογλου.Η βαθμολογία των πλέι άουτ:ΟΜΑΔΑ        ΑΓ.    ΒΑΘΜΟΙ1. Νίκη Αιγινίου     2    302. Ηρακλής    1    233. Παναθηναϊκός    1    21Να σημειωθεί ότι η τελευταία ομάδα της βαθμολογίας υποβιβάζεται στην Α2 ανδρών.