Εξαιρετική Νάπολι, 3-1 την Τσέλσι

Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αμυντικά προβλήματα των λονδρέζων και επικράτησε δίκαια, αποκτώντας παράλληλα το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, σε δύο περιπτώσεις, με τους Καβάνι (10') και Μάτζιο (22').Μετά το πρώτο 20λεπτο, η ομάδα του Βίλας-Μπόας, όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, αλλά άνοιξε και το σκορ,
κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 27', ο Στάριτζ προσπαθεί να βρει τον Μάτα στην περιοχή, ο Καναβάρο κάνει... τσαφ, η μπάλα φτάνει στον ισπανό, ο οποίος πλασάρει εύκολα τον Ντε Σάνκτις και δίνει το προβάδισμα στους λονδρέζους.Παρά το σοκ του 0-1, η Νάπολι δεν πτοήθηκε, συνέχισε να πιέζει και τελικά απάντησε στο 38'. Ο Καβάνι βρήκε τον Λαβέτσι έξω από την περιοχή, ο αργεντινός ξεμαρκαρίστηκε και με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Τσεχ και έφερε το ματς στα ίσια.Το μομέντουμ του πρώτου μέρους ήταν για την Νάπολι, η οποία πέτυχε την ανατροπή, στις καθυστερήσεις των 45'. Μετά από σέντρα του Ινλέρ, ο Καβάνι πρόλαβε τους αμυντικούς των μπλε και με τον... ώμο, έγραψε το 2-1 για τους παρτενοπέι.Η πρώτη καλή φάση του δεύτερου μέρους άνηκε στην Νάπολι, όταν στο 55' ο Καβάνι έκλεψε από τον Κέιχιλ, έδωσε στον Λαβέτσι, αλλά ο αργεντινός αστόχησε από πολύ καλή θέση. Εξι λεπτά αργότερα, οι άγγλοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-2, αλλά ο Αρόνικα πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ντρογκμπά.Στο 65', η Νάπολι εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της Τσέλσι και έφτασε και σε τρίτο τέρμα. Ο Αρόνικα βρήκε τον Καβάνι, ο ουρουγουανός κέρδισε την κόντρα από τον Λουίζ, εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Τσεχ, έδωσε στον επερχόμενο Λαβέτσι, ο οποίος σε κενό τέρμα έγραψε το 3-1 για τους ιταλούς.Στο 81', οι γηπεδούχοι... άγγιξαν το 4-1, όταν ο Καβάνι βρήκε τον Χάμσικ μέσα στην περιοχή, ο σλοβάκος έκανε την παράλληλη σέντρα στον Μάτζιο, αλλά το σουτ του ιταλού σταμάτησε ο Κόουλ πάνω στην γραμμή!Παρά τις προσπάθειες των άγγλων, το 3-1 υπέρ της Νάπολι έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους ιταλούς να αποκτούν σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 του Champions League, ενόψει του επαναληπτικού του Στάμφορντ Μπριτζ.