Ετσι, δεν ΠΑΟ πουθενά...

Με τους Καπίνο και Μέντες να περνούν στην πρώτη σειρά των διακριθέντων για την... Βαλενσιέν, αλλά και τους υπόλοιπους πράσινους, πλην ίσως του νεαρού Μουζακίτη και ενδεχομένως του Ντίνα, να παρουσιάζονται τραγικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα (0-4) από την γαλλική ομάδα. Ό,τι πήγαινε μέσα έγραφε, μηδέν ανασταλτική λειτουργία, καμία φαντασία στην επίθεση για το Τριφύλλι, που δείχνει ομάδα χαμηλού επιπέδου που θα παλέψει για την παραμονή, αν δεν ενισχυθεί άμεσα
με τουλάχιστον 5 παίκτες πρώτης γραμμής...Ο Αναστασίου παρέταξε τους πράσινους με 4-3-3. Τον Καπίνο κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μαρινάκη, Κουτρουμπή, Τριανταφυλλόπουλο, Νάνο από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Κόφτης ήταν ο Μέντες, με τους Ζέκα και Δώνη εσωτερικούς μέσους, τον Μουζακίτη δεξιά, τον Μπαϊράμι αριστερά και τον Ντίνα στην κορυφή της επίθεσης.Η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν ο Μέντες έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και ο Ντα Σίλβα από 30 μέτρα νίκησε τον Καπίνο, που δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης.Οι Γάλλοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 19', με τον Ντοσεβί να κάνει ανενόχλητος μια κούρσα 30 μέτρων χωρίς να κοπεί από πουθενά, ο Μέντες δεν κατάφερε με τάκλιν να τον κόψει και το σουτ χαμηλά στην δεξιά γωνία του Καπίνο για το 2-0.Η... πανωλεθρία ολοκληρώθηκε στο 26' με αυτογκόλ του Μέντες, ύστερα από σέντρα του Ντοσεβί και διώξιμο του Καπίνο πάνω στον Ολλανδό και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-0.Οι πράσινοι προσπάθησαν να... απαντήσουν με τον νεαρό Μουζακίτη, ο οποίος δύο φορές επιχείρησε καλά σουτ, στο 21' μπλόκαρε ο Πενετό και στο 36' σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Το ημίχρονο τελείωσε με χαμένη ευκαιρία για την Βαλενσιέν να κάνει το 4-0, με τον Ντοσεβί να βγαίνει τετ α τετ με τον Καπίνο, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αναστασίου έκανε δυο αλλαγές με τους Γιαννιτσάνη και Ρισβάνη να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Τριανταφυλλόπουλου και Μουζακίτη. Ο Καπίνο στο 48' απέτρεψε το 4-0, ενώ απέκρουσε και πλασέ του Ντοσεβί στο 53', με τους πράσινους να χάνουν καλή ευκαιρία στο 55' για να μειώσουν, όταν ο Ζέκα έβγαλε τη σέντρα για τον αμαρκάριστο Μπαίράμι που έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.Με την συμπλήρωση μιας ώρας, πέρασαν στο παιχνίδι οι Λαγός, Χουχούμης, Αναστασόπουλος αντί των Μαρινάκη, Νάνο, Δώνη. Ναι μεν οι πράσινοι είχαν καλύτερη εικόνα σε σχέση με το πρώτο μέρος, αλλά επί της ουσίας δεν άλλαξε και κάτι...Αντιθέτως η Βαλενσιέν πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 77' με μακρινό σουτ του Σαέζ, με την μπάλα να κοντράρει και κάπου, αλλάζοντας ελαφρώς πορεία... 4-0.Bαλενσιέν: Πενέτο, Μάτερ, Ροζέ, Μπόνγκ, Νερί, Ντα Σίλβα, Ντουκιουρτιού, Ντοσεβί, Σαέζ, Μέλικσον, Πουζόλ .Παναθηναϊκός: Καπίνο, Μαρινάκης (61' Αναστασόπουλος), Νάνο (61' Χουχούμης), Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος (46' Ρισβάνης), Μέντες (74' Κουσίδης), Ζέκα, Δώνης (61' Λαγός), Μπαϊράμι, Μουζακίτης (46' Γιαννιτσάνης), Ντίνας.