Εσπασε το ρόδι με Τοτσε και βλέπει... play off

Με γκολ του Τοτσέ και μεγάλες επεμβάσεις του Καρνέζη στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός κέρδισε 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑΠαίζοντας καλύτερα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν κυρίαρχος και με τον Χοσέ Τοτσέ να... πυροβολεί για τρίτο σερί παιχνίδι (Λάτσιο, ΟΦΗ,
ΑΕΚ), ο Παναθηναϊκός... έσπασε το ρόδι κάνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη, μετά από τέσσερις ισοπαλίες, επικρατώντας με 1-0 της... λίγης ΑΕΚ, που απείλησε μονάχα στις καθυστερήσεις. Οι πράσινοι αναρριχήθηκαν στην 6η θέση με 12 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον 5ο Ατρόμητο και βλέπουν... play off. Την ίδια ώρα, η Ενωση, δεν έδειξε ικανή να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της και με πέντε ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια έμεινε τελευταία με 5 βαθμούς. Μεγάλες επεμβάσεις του Καρνέζη στο τέλος του αγώνα, κράτησε το μηδέν και χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο. Με αμιγώς ελληνική άμυνα, πρώτη φορά ύστερα από δέκα χρόνια και μάλιστα πάλι σε παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ζεσουάλδο Φερέιρα. Ο Καρνέζης ήταν στην εστία, οι Σεϊταρίδης, Βύντρα, Τριανταφυλλόπουλος, Σπυρόπουλος από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, ο Βιτόλο κόφτης με τους Φουρλάνο, Ζεκά αριστερά και δεξιά του στην μεσαία γραμμή, τον Σισοκό δεξί "φτερό", τον Χριστοδουλόπουλο στο αριστερό και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης σε σχηματισμό 4-3-3. Από την άλλη πλευρά ο Εβαλντ Λίνεν κατέβασε την Ενωση με 4-2-3-1. Ο Κωνσταντόπουλος ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Β. Βλάχο, Γιάγκο, Κουτρουμπή και Κοντοέ στην άμυνα, τους Κορδέρο και Φέτση αμυντικά χαφ, τον Φούντα δεξιά, τον Λαγό αριστερά και τον Γκερέιρο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό φουνταριστό Φουρτάδο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε... φουριόζος στα πρώτα λεπτά απέναντι σε μια ΑΕΚ που έμοιαζε να βρίσκεται σε... τρικυμία και τον Γιάγκο να σώζει σε 2-3 περιπτώσεις την άμυνα της Ενωσης με σωτήριες επεμβάσεις πάνω σε σουτ του Τοτσέ. Η ομάδα του Λίνεν είχε μπει με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και προσπαθούσε να απειλήσει σε κάποια κόντρα επίθεση, την ώρα που οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχής της μπάλας (σ.σ. αυτή έφτασε μέχρι και στο 67% έναντι 33% της ΑΕΚ) πιέζοντας για το γκολ. Αυτό ήρθε στο 24ο λεπτό, με τον Χριστοδουλόπουλο να βγάζει την... γλυκιά σέντρα και τον Τοτσέ να πετάγεται στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας και με εναέρια προβολή να... κεραυνοβολεί τον Κωνσταντόπουλος κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ισπανός σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι των πρασίνων, καθώς είχαν προηγηθεί τα γκολ με την Λάτσιο για το Europa League και τον ΟΦΗ για το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στο 42' με τον Κοντοέ να κάνει το φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη. Το 1-0 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ήταν δίκαιο αποτέλεσμα, βάσει και της στατιστικής εικόνας του αγώνα με τους πράσινους να έχουν 5 τελικές, οι 4 στο τέρμα και την ΑΕΚ 3 όλες, όμως εκτός τέρματος. Παράλληλα οι πράσινοι είχαν και 58%-42% κατοχή στο πρώτο ημίχρονο. Οι πράσινο