Διπλό του ΑΓΟΡ στα Ιλίσια

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η μάχη του Ηλυσιακού με τον ΑΓΟΡ στα Ιλίσια, για την 4η αγωνιστική της Α1, με τους κρητικούς να παίρνουν τη νίκη με 72-66, χάρη σε κρίσιμα καλάθια του Κάρτερ και του Τσόχλα στις τελευταίες επιθέσεις.Από την πρώτη περίοδο φάνηκε πως θα οδηγηθούμε σε ένα "κλειστό" ματς με συναρπαστική εξέλιξη, καθώς οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι - χέρι (16-15).Ο Ηλυσιακός, πάντως, κατάφερε χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Νίκου Χατζή να πάρει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στο
ημίχρονο (35-30, 20`).Ο ΑΓΟΡ αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Νίκο Αγγελόπουλο έκανε σερί 8-0 για να πάρει τα ηνία του αγώνα (35-38).Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν, όμως, την ψυχραιμία τους και δεν επέτρεψαν στους κρητικούς να ξεφύγουν. Ετσι, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στον έναν πόντο υπέρ του ΑΓΟΡ (45-46, 30`) και φυσικά το φινάλε του αγώνα αναμενόταν να είναι συναρπαστικό.Ετσι κι έγινε τελικά, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να γείρει την πλάστιγγα προς το μέρος της. Καλάθι στο καλάθι πήγαιναν Ηλυσιακός και ΑΓΟΡ, αλλά οι κρητικοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε.Κάρτερ και Τσόχλας σημείωσαν κρίσιμα καλάθια στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα και ο ΑΓΟΡ έφυγε με το διπλό από τα Ιλίσια (72-66), φτάνοντας έτσι τις δύο νίκες σε τέσσερα παιχνίδια. Στη μία νίκη έμεινε η ομάδα του Δημήτρη Παπανικολάου.Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε ΕΔΩ