Επιστρέφει στα "σαλόνια" η ΑΕΚ

Την επιστροφή της στη Α1 "σφράγισε" η ανδρική ομάδα βόλει της ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-2 σετ της Ορεστιάδας.Στα μεγάλα σαλόνια επιστρέφει η ΑΕΚ που νίκησε στο ται μπρέικ την Ορεστιάδα στο κλειστό γήπεδο της περιοχής για το τρίτο και τελευταίο ειδικό τουρνουά ανόδου. Η Ένωση έδειξε από την αρχή της σεζόν την επιθυμία της για επιστροφή στην Α1 και τα κατάφερε.Η ΑΕΚ
μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε θετικά στοιχεία, ξεφεύγοντας στο σκορ. Κάποια μικρή χαλάρωση, όμως έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν αρκετά και να κοντράρουν την Ένωση. Κάπου εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα συγκεντρώθηκαν και έφτασαν στο 1-0 σετ, με τη συνέχεια να είναι διαφορετική. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν σημάδια νωθρότητας, με αποτέλεσμα η ομάδα της Ορεστιάδας να φτάσει στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.Έπειτα, και πάλι η ΑΕΚ πήρε τα ηνία, αφού βελτιώθηκε σε αρκετά σημεία, ενώ εμφάνισε καλές επιθετικές πρωτοβουλίες, κάνοντας το 2-1. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η Ένωση θα φτάσει στη νίκη, που θα της δώσει την άνοδο, ήρθαν τα πάνω κάτω. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια και από την στιγμή που ήξερε πως χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη για να πάρει το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στη Volleyleague, έκανε το 15-12 και έφτασε στο αποτέλεσμα που ήθελε!Τα σετ: 23-25,25-19,18-25,25-22,12-15.Ορεστιάδα:Καψαλιάρης, Αρχοντής, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Παχουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης.ΑΕΚ: Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου.