Επέστρεψε στις νίκες η Ιντερ, 2-0 την Πεσκάρα

Η Ιντερ, μετά από τρεις αγωνιστικές, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εύκολα με 2-0 της Πεσκάρα στο Τζιουζέπε Μεάτσα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Serie A. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Στραματσιόνι ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα του Μπεργκόντι έμεινε στην 16η.Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και στο 31' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν
μετά από πάσα του Κίβου, ο Παλάσιο νίκησε τον Περίν και έκανε το 1-0 για την Ιντερ.Οι νερατζούρι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 1-0, αν και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τζόναθαν αστόχησε από πολύ καλή θέση.Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε, με την ομάδα του Στραματσιόνι να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση και να προσπαθεί να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.Τελικά, οι προσπάθειες των γηπεδούχων καρποφόρησαν στο 54', όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Παλάσιο, ο Γκουαρίν από κοντά σκόραρε και διπλασίασε το προβάδισμα των μιλανέζων.Στην συνέχεια, η Ιντερ διατήρησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το υπέρ της 2-0 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα, που την ανεβάζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:Σάββατο (12/1)Μπολόνια - Κιέβο Βερόνα 4-0 (13' Κονέ, 44', 59' Τζιλαρντίνο, 89' Γκαμπιαντίνι)Ιντερ - Πεσκάρα 2-0 (31' Παλάσιο, 54' Γκουαρίν)Κυριακή (13/1)13:30 Τορίνο - Σιένα  16:00 Λάτσιο - Αταλάντα  16:00 Κάλιαρι - Τζένοα  16:00 Κατάνια - Ρόμα  16:00 Ουντινέζε - Φιορεντίνα  16:00 Νάπολι - Παλέρμο  16:00 Πάρμα - Γιουβέντους  21:45 Σαμπντόρια - Μίλαν