Νίκη με ανατροπή για Λαμία, 3-2 τον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ, η Λαμία νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.Η παράδοση που θέλει τη Λαμία και τον ΠΑΟΚ να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ
συνεχίστηκε και στο Χαλκιοπούλειο για την 13η αγωνιστική της Volleyleague.Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 και ανέτρεψε τη διαφορά του αγώνα του Α' γύρου που ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-1 σετ με πόντους (109-111). Στον αγώνα του Σαββάτου (12/1), η διαφορά των πόντων ήταν 111-103.Με τον βαθμό που πήρε ο ΠΑΟΚ ισοβάθμησε με τον Αρη στην τέταρτη θέση, ενώ η Λαμία ανανέωσε τη βαθμολογική της θέση και είναι κοντά στην πρώτη 6αδα.Σπουδαία εμφάνιση για τη Λαμία έκανε ο Αλαν Κόμελ, σημείωνοντας 31 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο νεοαποκτηθής βραζιλιάνος, Λεονάρντο Ντο Σάντος, με 30 πόντους.Η Λαμία εκμεταλεύτηκε τα κενά του ΠΑΟΚ στην υποδοχή κερδίζοντας συνολικά και 8 άσσους, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε δυνατό σημείο το μπλοκ που του απέφερε 14 πόντους.Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και στα σετ και στους πόντους. Μάλιστα στο δεύτερο σετ, η Λαμία προηγήθηκε 16-11 και ο ΠΑΟΚ γύρισε τον σκορ και επικράτησε 25-22, ενώ το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο σετ όπου η Λαμία προηγήθηκε 16-13 και ο ΠΑΟΚ επικράτησε 26-24.Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 2-3 πόντους μέχρι τα μισά του σετ. Κι ενώ φαίνονταν πως οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν τη νίκη, η Λαμία με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη σπουδαία νίκη.Τα σετ: 25-19, 22-25, 24-26, 25-22, 15-11.ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κόμελ 24 (26/43 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Χαντ 16 (13/30 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Δημητριάδης 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φίλιπας 17 (15/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 12 (6/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκούζντα -λ (50% υπ. - 31% άριστες)/ Δραγκίδης.ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 8 (5/8 επ. 3 μπλοκ), Πλίκας 1, Μαυροβουνιώτης 16 (13/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 50% άριστες), Κανέλλος 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ), Αρμενάκης 6 (1/19 επ.), Ντος Σάντος 27 ( 25/42 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 46% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (47% υπ. - 13% άριστες) / Χατζηηλιάδης 8 (5/10 επ. , 1 άσο, 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Αγγελής, Αμπουίλα 1.