Ενατη νίκη για ΑΓΟΡ, 82-73 τον Κολοσσό

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο ΑΓΟΡ επικράτησε με 82-73 του Κολοσσού στο κλειστό Μ. Μερκούρη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 και πέτυχε την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα με μόλις ένα πόντο (21-20).Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο ΑΓΟΡ έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 και βρέθηκε μπροστά με 27-20 στο 12'. Οι παίκτες του Φραγκιά ισορρόπησαν τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 8-0 και στο 19' το σκορ ήταν 37-30 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με +9 (41-32).Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον ΑΓΟΡ να έχει το προβάδισμα και να ελέγχει τον ρυθμό. Στο τέλος της περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15 (67-52), εκμεταλλευόμενοι τα κενά επιθετικά διαστήματα του αντιπάλου τους.Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Κολοσσού στην τέταρτη περίοδο, έτρεξαν ένα σερί 11-0 και μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις (63-67, 36').Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, με ηγέτη τον Κάρτερ, αντέδρασαν και αύξησαν την διαφορά τους στυς οκτώ (77-69) στο 38'. Ο Κουφός κάθισε και πάλι στον πάγκο του ΑΓΟΡ, μετά από το σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζε και οι παίκτες του φρόντισαν να συνοδευτεί η επανεμφάνιση του κόουτς με νίκη, μιας και επικράτησαν με το τελικό 82-73. Τα δεκάλεπτα: 21-20, 20-12, 26-20, 15-21.