Εμεινε ζωντανή η Ζαλγκίρις, 83-67 στη Μάλαγα

23:46 1/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποίας πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση στην έδρα της Μάλαγα, φτάνοντας στη νίκη με 83-67.Η Ζαλγκίρις Κάουνας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να φτάσει στο εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Μάλαγα με 83-67.Οι παίκτες του Χοάν Πλάθα παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ πήραν μία σημαντική νίκη και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της
πρόκρισης.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (19-16). Παρόλα αυτά, οι Λιθουανοί βρήκαν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους και μπόρεσαν σταδιακά να ισορροπήσουν και να για να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με επτά πόντους (38-31) με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Ντάρντεν.Στην τρίτη περίοδο οι Λιθουανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους με τη Μάλαγα να πλησιάζει πάντως στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με 83-67 απέναντι στους παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα.Τα δεκάλεπτα: 19-16, 12-22, 25-21, 11-24.