Εκτη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟ!

Συνεχίζει την... τρελή κούρσα στον δεύτερο γύρο ο Παναθηναϊκός, που νίκησε και τη Λαμία με 3-0 σετ στην Κυψέλη, πετυχαίνοντας την 6η και μάλιστα συνεχόμενη νίκη του στη Volleyleague!Oι πράσινοι έφτασαν τους 17 βαθμούς και ξέφυγαν με 4 από Νίκη Αιγινίου και Παναχαϊκή. Στον αντίποδα, η Λαμία, που στο δεύτερο σετ
έκανε... χαρακίρι, έμεινε στους 21 και συγκατοικεί με τον Αρη στην 6η θέση.Το ματς ήταν συναρπαστικό, ειδικότερα στο δεύτερο σετ, το οποίο ο Παναθηναϊκός πήρε με 30-28, αν και είχε βρεθεί στο -3 (16-19)! Στο πρώτο οι πράσινοι επικράτησαν 25-22 και στο τρίτο 25-23.Διαιτητές: Γεωργουλέας, ΚυριοπούλουΔιακύμανση:1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-222ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 30-283ο σετ: 8-3, 16-9, 21-19, 25-23 *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.Τα σετ: 3-0 (25-22, 30-28, 25-23) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/4 επ), Αμορόσο 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρυπίδης 11 (11/20 επ, 52% υπ - 32% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης/. Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 1 (1 άσσος), Βανς 9 (9/18 επ, 33% υπ - 11% άριστες), Ολίεμαν 22 (21/36 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 27% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 21% άριστες), Παπακυριακού. Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Κώστα Δεληκώστας είπε: «Υστερήσαμε αρκετά στο σέρβις. Θεωρώ ότι στα εκτός έδρας παιχνίδια αποδυναμωνόμαστε όταν είμαστε στο σέρβις, παρόλα αυτά ήμασταν μέσα στο παιχνίδι, δεν ήμασταν κακοί. Τα ατού του Παναθηναϊκού, τον Γκάλιτς και τον Μπέλο τους περιορίσαμε. Νομίζω ότι έπρεπε να πάρουμε κάτι καλύτερο. Σίγουρα στο τέλος του δευτέρου σετ κρίθηκαν πολλά, είχαμε ευκαιρίες να το τελειώσουμε, αλλά δεν μπορέσαμε. Το μόνο θετικό είναι ότι ότι τη διαφορά στο τρίτο σετ την καλύψαμε και ήμασταν κοντά στο να πάρουμε κάτι καλύτερο απ' αυτό που πήραμε. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, η ομάδα φαίνεται να υστερεί στα εκτός έδρας παιχνίδια, ενώ στα εντός είμαστε δυνατοί. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και να λύσουμε τα προβλήματα μας». Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, όπως το φανταζόμουν. Μέσα στην εβδομάδα είχαμε διάφορα προβλήματα, μέσα στα οποία ήταν οι τραυματισμοί και οι αρρώστιες. Δεν καταφέραμε να κάνουμε την προπόνηση που θα ήθελα να κάνουμε ποιοτικά, κι αυτό με φόβιζε πολύ. Ευτυχώς καταφέραμε και πήραμε μία καθαρή νίκη και μας δίνει λίγο αέρα για τη συνέχεια. Διαβάσαμε αρκετά καλά το παιχνίδι της Λαμίας, αλλά μας ζόρισε. Ένα ένα τα πράγματα. Εγώ βλέπω το κάθε σετ και κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Σημασία έχει να είμαστε καλά. Στο τέλος θα δείξει. Παίρνουμε κάποια αποτελέσματα που δεν τα περιμένουμε, αλλά αυτός είναι ο αθλητισμός».