Εγινε η αρχή από τον βασιλιά

Με το δεξί ξεκίνησε ο Ρότζερ Φέντερερ στο Wimbledon μετά τη νίκη του επί του Βίκτορ Ανέσκου με 3-0 σετ.Ο ελβετός τενίστας επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 6-0) και έκανε ένα εξαιρετικό ντεμπούτο στην προσπάθεια του να υπερασπιστεί τον τίτλο του λονδρέζικου Grand Slam. Ο Βίκτορ Ανέσκου δεν μπόρεσε να βρει τις αντιστάσεις απέναντι στον Φέντερερ, καθώς δεν κατάφερε
να σημειώσει ούτε μπρέικ στον αγώνα σε αντίθεση με τον ελβετό που πέτυχε 6 στο σερβίς του ρουμάνου. Μόνο στα δύο πρώτα σετ ο Ανέσκου κατάφερε να διατηρήσει έναν ρυθμό, όμως ο Φέντερερ με χαρακτηριστική άνεση πήρε το τρίτο χωρίς να χάσει γκέιμ.Σε 69 λεπτά αγώνα ο 31χρονος τενίστας σημείωσε 32 γουίνερς με μόλις 6 αβίαστα λάθη, ενώ ο Ανέσκου σημείωσε 14 γουίνερς με 13 αβίαστα λάθη. Επόμενος αντίπαλος για τον Φέντερερ ο Σεργκέι Στακόφσκ που νίκησε με 3-0 σετ (6-4, 6-0, 6-4) τον βραζιλιάνο, Ροτζέριο Ντούτρα Σίλβα. Αποκλεισμός για τον Μάρκο Παγδατή, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-4) από τον κροάτη Μάριν Τσίλιτς και αποχαιρέτισε από τον πρώτο γύρο τη διοργάνωση. Ο κύπριος τενίστας γνώρισε την 11η συνεχόμενη ήττα του στο τουρ και για τρίτη του φορά στο Wimbledon αποκλείεται από τον πρώτο γύρο.Στις γυναίκες τον αποκλεισμό γνώρισε η Σάρα Εράνι από την Μόνικα Πιγκ με 2-0 σετ (6-2, 6-3) δείχνοντας πως η μετάβαση στο γρήγορο γρασίδι την επηρέασε στο παιχνίδι της. Νίκη για την Αννα Ιβάνοβιτς επί της Βιρζινί Ραζανό με 2-0 (7-6, 6-0).