Εφτυσε αίμα η Μπάρτσα, εύκολα η Μπάγερν

Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Moνάχου εξασφάλισαν θέσεις στα ημιτελικά του Champions League. Οι καταλανοί έφτυσαν αίμα για να περάσουν την Παρί (1-1), ενώ οι γερμανοί πέρασαν νικηφόρα και από το Τορίνο σε βάρος της Γιουβέντους (0-2).Η Παρί στεκόταν καλύτερα από την Μπαρτσελόνα από το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα δημιούργησε προϋποθέσεις να προηγηθεί στο σκορ πριν την ανάπαυλα, με τον Λούκας να κάνει όργια από δεξιά. Οι καταλανοί -απόντος του Μέσι- έμοιαζαν χαμένοι στις... πασούλες τους, χωρίς
να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά τον ιταλό πορτιέρο της Παρί, Σιρίγκου.Στο 50' ο Παστόρε "πάγωσε" το κατάμεστο Καμπ Νου κάνοντας το 0-1, έπειτα από Ιμπρα - κατάμπρα... ασίστ. Αμέσως οι κάμερες στράφηκαν στον πάγκο της Μπάρτσα και έπιασαν το καρέ, που ο Βιλανόβα έδινε οδηγίες στον Μέσι... Ο αργεντίνος μπήκε στο παιχνίδι και εκτός από την αύρα του, χρειάστηκε να ξεκινήσει την προσπάθεια από την οποία η μπάλα έφτασε στα πόδια του Βίγια, στον Πέδρο και γκολ... Αυτό ήταν! Η Παρί δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με την Μπάρτσα να κάνει σε 10 λεπτά, όσες ευκαιρίες δεν είχε κάνει σε όλο το ματς. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Κάρλο Αντσελότι έχασε την ευκαιρία να γίνει ο δεύτερος Ιταλός προπονητής, που πετάει τη Μπάρτσα εκτός διοργάνωσης για 2η διαδοχική σεζόν (μετά τον Ντι Ματέο).Στο άλλο παιχνίδι, η Μπάγερν απλά επιβεβαιώσε ότι δικαίως είχε τον τίτλο του φαβορί στο ζευγάρι με την Γιουβέντους. Οχι μόνο υπερασπίστηκε το 2-0 του πρώτου αγώνα, αλλά επικράτησε και στο Τορίνο με το ίδιο σκορ. Στο 64' ο Μάτζουκιτς άνοιξε το σκορ και ο Πιζάρο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 0-2.Πλέον, ο δρόμος για το Λονδίνο έχει δύο γερμανικές (Ντόρτμουντ - Μπάγερν) και δύο ισπανικές ομάδες (Ρεάλ - Μπαρτσελόνα). Οποιος αντέξει λοιπόν... Το Γουέμπλεϊ περιμένει!