Εύκολα στα Ιλίσια ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στο συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη, επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφυγε από τα Ιλίσια με το διπλό. Λόγκαν, Καλάθης, Βουγιούκας και Μάριτς οι καλύτεροι για τους νικητές, ο Ενγκουάιερ προσπάθησε για τους γηπεδούχους.Παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση (6-0, 2'), οι πράσινοι επέβαλαν γρήγορα τον δικό τους ρυθμό και με ένα 13-0, πήραν προβάδισμα επτά πόντων (13-6, 6'), με πρωταγωνιστή τον Λόγκαν.Παρά τις προσπάθειες του Τόμσον στην συνέχεια, οι Λόγκαν και Καλάθης συνέχισαν
να εκτελούν και να δημιουργούν, με τον Παναθηναίκό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (22-14).Με τους Περπέρογλου και Γιασικεβίτσιους να εκτελούν από τα 6,75μ., ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 6-0, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και αύξησε την διαφορά του στους 14 (28-14, 12').Ο λιθουανός γκαρντ διαμόρφωσε, με λέι απ, το 39-24 στο 17' για τους πράσινους, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Στεφάνοφ για τον Ηλυσιακό, ο οποίος με τρία εύστοχα τρίποντα έφερε τους γηπεδούχους στο -6 (35-41, 19'). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με διαφορά εννέα πόντων (44-35).Στην τρίτη περίοδο, οι πρωταθλητές Ευρώπης... πάτησαν το γκάζι και καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Μάριτς, Βουγιούκας, Σμιθ και Τσαρτσαρής έκαναν ότι ήθελαν στις δύο ρακέτες, Λόγκαν και Περπέρογλου εκτελούσαν από το τρίποντο, με τους πράσινους να κάνουν σκορ τρίτου δεκαλέπτου 30-9 και να πηγαίνουν στην τελευταία, διαδικαστικού χαρακτήρα, περίοδο στο +30 (74-44).Ο Ομπράντοβιτς δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα στην τελευταία περίοδο του αγώνα, με το Τριφύλλι να παίρνει μία άνετη νίκη στα Ιλίσια, με το τελικό 90-58.