Εύκολα και απλά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με του Κολοσσού Ρόδου για την 17η αγωνιστική της Α1

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να "σκοτώσει" φέτος κάποια ομάδα από την γραμμή των 6.75, ωστόσο κάτι τέτοιο συνέβη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου για την 17η αγωνιστική της Α1. Οι πράσινοι επικράτησαν με της ροδίτικης ομάδας σε ένα ματς που τελείωσαν με 12/25 τρίποντα και ποσοστό 48%. Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν γενικότερα πολύ εύστοχο και δυσκολεύτηκε μόνο για μία περίοδο. Μετά το τέλος του 1ου δεκαλέπτου οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στην 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας ακάθεκτοι στο κυνήγι του Ολυμπιακού, ενώ πάνε χωρίς προβλήματα στην μεγάλη μάχη με την Κάχα Λαμποράλ για την 3η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα την Τετάρτη (17/2). Βροχή τρίποντων
Εξαιρετικά εύστοχος ήταν ο Παναθηναϊκός στο 1ο ημίχρονο, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να έχει υψηλά ποσοστά σε δίποντα, τρίποντα και βολές. Οι πράσινοι πέτυχαν 4 τρίποντα στην 1η περίοδο, με τον Κολοσσό να μένει όμως κοντά στο σκορ και να τελειώνει το δεκάλεπτο 4 πόντους πίσω (18-22).Τα 4 τρίποντ