Εύκολα η Νάπολι, ήττα-σοκ για Ιντερ

00:04 8/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Νάπολι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Τζένοα στο Σαν Πάολο, επικρατώντας με 2-0, ενώ η Ιντερ, παρά το ότι προηγήθηκε με 3-1 στο 61', γνώρισε ήττα-σοκ από την Αταλάντα, με 3-4 στο Τζιουζέπε Μεάτσα, για την 31η αγωνιστική της Serie A!Η δεύτερη Νάπολι διατήρησε το +4 από την τρίτη Μίλαν, αφού επικράτησε εύκολα με 2-0 της Τζένοα στο Σαν Πάολο, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A.Οι
παρτενοπέι κυριάρχησαν στην διάρκεια του πρώτου μέρους, στο τέλος του οποίου είχαν προβάδισμα με 2-0. Στο 18', ο Πάντεφ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ματσάρι, ενώ 11 λεπτά μετά ο Ντζεμαϊλί διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, τίποτα δεν άλλαξε, με την Νάπολι να παίρνει εύκολα την νίκη, με το τελικό 2-0 επί της Τζένοα, η οποία συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Τζιουζέπε Μεάτσα, η Αταλάντα, με πρωταγωνιστή τον Ντένις, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-3 του 61' και να πάρει μία σπουδαία νίκη, με 4-3 επί της Ιντερ!Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα ολοκληρωνόταν χωρίς να υπάρχει σκορ, ο Ρόκι σκόραρε στο 43' και έστειλε την Ιντερ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, 1-0.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 56' ο Μποναβεντούρα ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του Μπέργκαμο.Ωστόσο, η χαρά της Αταλάντα δεν κράτησε πολύ, αφού σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για τους νερατζούρι ο Αλβαρεζ, ο οποίος με δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (57'-61'), έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Στραματσιόνι (3-1).Παρά το σοκ του γρήγορου 1-3, η ομάδα του Κολαντουόνο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, βρήκαν τα πατήματα τους και με πρωταγωνιστή τον Ντένις, έκαναν επική ανατροπή!Ο αργεντινός επιθετικός αρχικά μείωσε σε 2-3 στο 65', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 71', ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ στο 77' πέτυχε χατ τρικ, δίνοντας το προβάδισμα στην Αταλάντα με 4-3!Η Ιντερ προσπάθησε στην συνέχεια να συνέλθει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ετσι, η Αταλάντα, που τελείωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ραϊμόντι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, κράτησε το υπέρ της 4-3 και πήρε ένα μεγάλο διπλό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:Σάββατο (6/4)Γιουβέντους - Πεσκάρα 2-1 (72' πέν., 78' Βούτσινιτς - 83' Κασκιόνε)Μπολόνια - Τορίνο 2-2 (65' Κονέ, 86' Γκουαρέντε - 25' Μπαρέτο, 90'+4' Μπιάνκι)Κυριακή (7/4)Φιορεντίνα - Μίλαν 2-2 (66' πέν. Λιάγιτς, 73' πέν. Πιζάρο - 14' Μοντολίβο, 62' Φλαμινί)Σιένα - Πάρμα 0-0Σαμπντόρια - Παλέρμο 1-3 (43' Μουνάρι - 35' Φον Μπέργκεν, 50' Ιλιτσιτς, 56' Γκαρσία)Ουντινέζε - Κιέβο Βερόνα 3-1 (20', 25' Ντι Νατάλε, 85' Μπενάτια - 35' Παπ)Κατάνια - Κάλιαρι 0-0Ιντερ - Αταλάντα 3-4 (43' Ρόκι, 57', 61' Αλβαρεζ - 56' Μποναβεντούρα, 65' πέν., 71', 77' Ντένις)Νάπολι - Τζένοα 2-0 (18' Πάντεφ, 29' Ντζεμαϊλί)Δευτέρα (8/4)21:45 Ρόμα - Λάτσιο