Εύκολα η Μπαρτσελόνα, 86-61 την Μπεσίκτας

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Μπεσίκτας, επικρατώντας με 86-61 στην Βαρκελώνη, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Τέσσερις παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Πασκουάλ (Τζαβάι, Τόμιτς, Μάικλ και Λόρμπεκ), ενώ για το συγκρότημα του Κουντέρ προσπάθησαν οι Οζέρ (18 π.) και Βίντμαρ (13 π.).Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +14 (29-15).Η Μπεσίκτας έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης στην δεύτερη περίοδο, αλλά η ισπανική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 16 πόντων (47-31).Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίους τους Τζαβάι και Λόρμπεκ, έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 86-61.Τα δεκάλεπτα: 29-15, 18-16, 20-19, 19-11.